Sean Penn hraje ostříleného zdravotníka. Pod tvrdou slupkou skrývá velké srdce

Reuters Kultura Reuters, Kultura
20. 5. 2023 13:03
Americký herec Sean Penn na festivalu ve francouzském Cannes podpořil stávku hollywoodských scenáristů. Fakt, že navzdory jejich přání filmová studia odmítají omezit, do jaké míry může umělá inteligence pracovat s texty skutečných profesionálů, označuje dvaašedesátiletý držitel Oscara za "lidsky sprosté".
Filmová studia už dlouho kašlou na scenáristy, herce i režiséry, tvrdí Sean Penn.
Filmová studia už dlouho kašlou na scenáristy, herce i režiséry, tvrdí Sean Penn. | Foto: Reuters

"Hodně se teď mluví o využití umělé inteligence. Přijde mi lidsky sprosté, že producenti zrovna v tomhle ohledu odmítají brát na scenáristy ohled," řekl Penn v pátek.

Neshoda ohledně použití umělé inteligence je jen jedním z důvodů, proč se Sdružení amerických scenáristů začátkem května nedohodlo se zástupci studií a streamovacích platforem sdružených v Alianci filmových a televizních producentů. Výroba nových filmů a seriálů v Hollywoodu se kvůli vyhlášené stávce zastavila po 15 letech. A tím problémy nekončí. Jak doplňuje agentura AP, o nových kolektivních smlouvách nyní s producenty začínají vyjednávat také sdružení režisérů a herců. To druhé dalo tento týden hlasovat mezi svými členy, zda vyhlásit stávkovou povinnost.

"Studia už dlouho kašlou na scenáristy, herce i režiséry. První, co bychom měli udělat, je přejmenovat sdružení producentů na sdružení bankéřů, protože přesně takhle se chovají," komentuje to Sean Penn. "Pro spoustu lidí, nejen scenáristů, je hrozně těžké, že teď nemohou pracovat. Nějak to dopadne, jen musíme počkat, která strana to vydrží déle," dodává.

Americký herec však na francouzskou Riviéru nepřijel, aby mluvil o stávce, nýbrž aby představil nový thriller nazvaný Black Flies. V tomto ponurém dramatu ztvárnil Penn hlavní roli po boku Tye Sheridana známého ze sci-fi Ready Player One. Film se odehrává v New Yorku a vypráví o tamních zdravotnících.

Jako předloha francouzskému režisérovi Jeanu-Stéphanu Sauvaireovi posloužila kniha Shannona Burkea nazvaná 911. V ní autor vylíčil, co zažil jako zdravotník, když v polovině 90. let minulého století zasahoval v sanitce okolo newyorské čtvrti Harlem zmítané nadužíváním cracku, tedy drogy na bázi kokainu.

Sean Penn v Cannes podpořil stávku hollywoodských scenáristů.
Sean Penn v Cannes podpořil stávku hollywoodských scenáristů. | Foto: Reuters

Ve filmu Sean Penn hraje ostříleného zdravotníka Rutkovského, který mimo jiné zasahoval při teroristických útocích z 11. září 2001 a jenž má za sebou několik rozpadlých manželství. Tye Sheridan ztvárnil nezkušeného mladíka Ollieho. Oba už se na place jednou potkali, roku 2011 společně účinkovali v dramatu Strom života.

V novince dále účinkují bývalý boxer Mike Tyson v roli šéfa zdravotníků, Michael Pitt známý z filmu Funny Games USA nebo herečka Katherine Waterstonová, která na sebe upozornila snímkem Inherent Vice.

Podle britského deníku Guardian jsou zdravotníci ve filmu svědky přestřelky mezi gangy, domácího násilí, úmrtí lidí bez domova či situace, kdy žena závislá na cracku rodí v chatrči s injekční stříkačkou ještě zapíchnutou v rameni. Hrdinové opakovaně zasahují u napůl mrtvých osob, kolem nichž se v rozpadlých budovách už začínají slétat černé mouchy. Navzdory několika silným momentům je však příběh plný klišé a zbytečného machismu, zcela opomíjí ženy v rolích zdravotnic a celkově jen recykluje již dříve viděné, kritizuje Guardian.

Podle serveru Indiewire.com snímek skládá poctu zdravotníkům a bez příkras ukazuje každodenní realitu amerického zdravotnictví. Sean Penn podává místy špičkový výkon jako muž, jenž pod tvrdou slupkou skrývá velké srdce. Hekticky natočený film ale nedrží zcela pohromadě a jemnější sdělení nakonec zaléhá v neustálém jekotu sirén, smrti a násilí, míní časopis.

Black Flies je jedním z 21 titulů, které na festivalu v Cannes usilují o hlavní cenu, Zlatou palmu. Vítěz bude znám příští sobotu.

Video: Blbosti vylézají na povrch a rozmáhá se agresivita, říká Krobot

“Vadí mi lidé, kteří rozdmýchávají agresivitu a ve svých postrojích jsou hloupě vyhranění," říká v pořadu Spotlight herec a režisér Miroslav Krobot. | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy