Jak to myslel Scott s Vetřelcem? Napoví režisérská verze

ČTK Kultura ČTK, Kultura
16. 2. 2015 13:42
Do českých kin přichází restaurovaná verze legendární sci-fi Vetřelec.
Foto: Bontonfilm

Praha - Do českých kin se vrátí původní americký film Vetřelec, ale v restaurované verzi, s digitálním zvukem a ve speciálním režisérském sestřihu. V předpremiéře ho 18. února uvedou multikina sítě Premiere Cinemas.

"Sci-fi se bude uvádět čtyři týdny počínaje 19. únorem, kdy se fanoušci této kultovní podívané dozvědí, jak přesně to režisér Ridley Scott s tímto projektem myslel," sdělil Adam Švancar ze společnosti APK Cinema Service, která získala práva. Režisérský sestřih je podle něj verzí filmu, která není ovlivněná marketingovými tahy studia. V kinech některých evropských zemí kromě Česka se objevila už v roce 2003.

"Je to přesně ten produkt, který chtěl režisér uvést," řekl Švancar. Nová verze obsahuje i dříve nezveřejněné záběry. Režisér prý zkrátil některé scény až o 15 sekund, díky čemuž je teď Vetřelec, který vznikl v roce 1979, svižnější podívanou.

První část sci-fi ságy měli fanoušci možnost vidět v kinech naposledy na počátku 80. let. V době svého vzniku fascinoval diváky technickou vyspělostí a uvěřitelností. Příběh se odehrává na vesmírné lodi Nostromo, na které je posádka nucena bojovat s hrůznou bytostí, jejíž zárodek se dostal na palubu z líhně na neznámé planetě. Jako jediná boj přežívá kapitánka Ripleyová, kterou ztvárnila Sigourney Weaver.

Přitom Ripleyová neměla být hlavní hrdinkou, místo ní měl původně proti děsivému tvorovi bojovat muž. Stejně tak se film měl původně jmenovat Star Beast, tedy Hvězdná bestie. V průběhu příprav však docházelo k mnoha změnám až do podoby, která je známá dnes.

Výsledek předčil veškerá očekávání tvůrců, protože do dnešní doby film vydělal přes 200 milionů dolarů (zhruba 4,8 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 12 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy