Jak to myslel Scott s Vetřelcem? Napoví režisérská verze

ČTK Kultura ČTK, Kultura
16. 2. 2015 13:42
Do českých kin přichází restaurovaná verze legendární sci-fi Vetřelec.
Foto: Bontonfilm

Praha - Do českých kin se vrátí původní americký film Vetřelec, ale v restaurované verzi, s digitálním zvukem a ve speciálním režisérském sestřihu. V předpremiéře ho 18. února uvedou multikina sítě Premiere Cinemas.

"Sci-fi se bude uvádět čtyři týdny počínaje 19. únorem, kdy se fanoušci této kultovní podívané dozvědí, jak přesně to režisér Ridley Scott s tímto projektem myslel," sdělil Adam Švancar ze společnosti APK Cinema Service, která získala práva. Režisérský sestřih je podle něj verzí filmu, která není ovlivněná marketingovými tahy studia. V kinech některých evropských zemí kromě Česka se objevila už v roce 2003.

"Je to přesně ten produkt, který chtěl režisér uvést," řekl Švancar. Nová verze obsahuje i dříve nezveřejněné záběry. Režisér prý zkrátil některé scény až o 15 sekund, díky čemuž je teď Vetřelec, který vznikl v roce 1979, svižnější podívanou.

První část sci-fi ságy měli fanoušci možnost vidět v kinech naposledy na počátku 80. let. V době svého vzniku fascinoval diváky technickou vyspělostí a uvěřitelností. Příběh se odehrává na vesmírné lodi Nostromo, na které je posádka nucena bojovat s hrůznou bytostí, jejíž zárodek se dostal na palubu z líhně na neznámé planetě. Jako jediná boj přežívá kapitánka Ripleyová, kterou ztvárnila Sigourney Weaver.

Přitom Ripleyová neměla být hlavní hrdinkou, místo ní měl původně proti děsivému tvorovi bojovat muž. Stejně tak se film měl původně jmenovat Star Beast, tedy Hvězdná bestie. V průběhu příprav však docházelo k mnoha změnám až do podoby, která je známá dnes.

Výsledek předčil veškerá očekávání tvůrců, protože do dnešní doby film vydělal přes 200 milionů dolarů (zhruba 4,8 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 32 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy