Konec čekání. Spielberg s Fordem začnou točit pátého Indianu Jonese

Kultura Kultura
16. 2. 2020 14:49
Po letech odkladů začne natáčení pátého filmu o archeologovi a dobrodruhovi Indianu Jonesovi. V televizní talkshow Ellen DeGeneresové to řekl jeho představitel Harrison Ford, který v červenci oslaví osmasedmdesáté narozeniny.
Harrison Ford roku 2008 v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky.
Harrison Ford roku 2008 v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky. | Foto: Paramount

Archeologa, jenž se dovedně ohání bičem, Ford poprvé ztvárnil v trojici filmů natočených v letech 1981 až 1989.

Harrison Ford tento týden na premiéře filmu Volání divočiny.
Harrison Ford tento týden na premiéře filmu Volání divočiny. | Foto: Reuters

K jedné ze svých nejznámějších rolí se vrátil roku 2008 ve snímku nazvaném Indiana Jones a Království křišťálové lebky, kde Jonesovy někdejší nepřátele nacisty nahradili Sověti za studené války. Všechny čtyři tituly natočil Steven Spielberg, příběhy o Jonesovi vymyslel George Lucas.

Ten nápad udělat ještě pátý film poprvé zmínil hned roku 2008 na festivalu v Cannes. Později už vzniklo několik scénářů a firma Walt Disney Company, která dnes vlastní práva na Indianu Jonese, pátý díl oficiálně oznámila v roce 2016. Natáčet se ale začne teprve v dalších měsících, jak nyní potvrdil Ford. Informaci přinesl časopis Hollywood Reporter.

"Bude to sranda. Vždycky je sranda natáčet Indianu Jonese," prohlásil Harrison Ford v talkshow americké moderátorky Ellen DeGeneresové, kde mluvil o tom, že by se na place mohl ocitnout koncem léta. V jiném interview pro pořad televizní CBS ale zmínil už duben.

Harrison Ford se v posledních letech podobně vrátil ke svým dvěma nejznámějším rolím. Vesmírného pašeráka Hana Sola ze série Star Wars opět ztvárnil roku 2015 v sedmé epizodě Hvězdných válek nazvané Síla se probouzí. Před třemi roky pak v další sci-fi Blade Runner 2049 znovu hrál někdejšího příslušníka speciálních jednotek losangeleské policie, které hledají a zabíjí takzvané replikanty.

Ford teď říká, že si tyto návraty užívá. "Když se naskytne příležitost natočit další film, je to proto, že lidi bavily ty předchozí," řekl pro CBS. "Cítím povinnost dohlédnout na to, abychom byli tak ambiciózní, jako když jsme točili původní filmy. Člověk cítí zodpovědnost vůči zákazníkům," dodal.

Poslední díl série, Království křišťálové lebky s rozpočtem okolo 185 milionů dolarů, celosvětově utržil 790 milionů dolarů. Do té doby komerčně nejúspěšnější byl Indiana Jones a Poslední křížová výprava z roku 1989, který bez zohlednění inflace utržil 474 milionů dolarů.

Název nového snímku o Indianu Jonesovi ani datum premiéry zatím nejsou známy. Podle dřívějších vyjádření režiséra Spielberga k němu hudbu opět složí dnes osmaosmdesátiletý John Williams.

V předešlém čtvrtém dílu se objevila postava Jonesova syna, kterého hrál Američan Shia LaBeouf. Média následně spekulovala o tom, zda sérii nepřevezeme a stárnoucího Forda nenahradí. Sám LaBeouf se však k tomu stavěl skepticky.

"O čem to mluvíte? Ta role je moje. Shia si může pořídit svůj vlastní klobouk. Já si tenhle zasloužil," reagoval Ford roku 2010 v rozhovoru pro časopis Time.

Harrison Ford o natáčení příštího Indiany Jonese mluvil v souvislosti se svým nejnovějším filmem, novou adaptací dobrodružného románu Jacka Londona Volání divočiny. Odehrává se během zlaté horečky na Klondiku v nehostinné divočině, kde samotářského hrdinu doprovází domestikovaný pes zachráněný před obchodníky se zvířaty. Volání divočiny česká kina uvedou 27. února.

Volání divočiny bude v kinech od 27. února. | Video: CinemArt
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy