Konec čekání. Spielberg s Fordem začnou točit pátého Indianu Jonese

Kultura Kultura
16. 2. 2020 14:49
Po letech odkladů začne natáčení pátého filmu o archeologovi a dobrodruhovi Indianu Jonesovi. V televizní talkshow Ellen DeGeneresové to řekl jeho představitel Harrison Ford, který v červenci oslaví osmasedmdesáté narozeniny.
Harrison Ford roku 2008 v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky.
Harrison Ford roku 2008 v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky. | Foto: Paramount

Archeologa, jenž se dovedně ohání bičem, Ford poprvé ztvárnil v trojici filmů natočených v letech 1981 až 1989.

Harrison Ford tento týden na premiéře filmu Volání divočiny.
Harrison Ford tento týden na premiéře filmu Volání divočiny. | Foto: Reuters

K jedné ze svých nejznámějších rolí se vrátil roku 2008 ve snímku nazvaném Indiana Jones a Království křišťálové lebky, kde Jonesovy někdejší nepřátele nacisty nahradili Sověti za studené války. Všechny čtyři tituly natočil Steven Spielberg, příběhy o Jonesovi vymyslel George Lucas.

Ten nápad udělat ještě pátý film poprvé zmínil hned roku 2008 na festivalu v Cannes. Později už vzniklo několik scénářů a firma Walt Disney Company, která dnes vlastní práva na Indianu Jonese, pátý díl oficiálně oznámila v roce 2016. Natáčet se ale začne teprve v dalších měsících, jak nyní potvrdil Ford. Informaci přinesl časopis Hollywood Reporter.

"Bude to sranda. Vždycky je sranda natáčet Indianu Jonese," prohlásil Harrison Ford v talkshow americké moderátorky Ellen DeGeneresové, kde mluvil o tom, že by se na place mohl ocitnout koncem léta. V jiném interview pro pořad televizní CBS ale zmínil už duben.

Harrison Ford se v posledních letech podobně vrátil ke svým dvěma nejznámějším rolím. Vesmírného pašeráka Hana Sola ze série Star Wars opět ztvárnil roku 2015 v sedmé epizodě Hvězdných válek nazvané Síla se probouzí. Před třemi roky pak v další sci-fi Blade Runner 2049 znovu hrál někdejšího příslušníka speciálních jednotek losangeleské policie, které hledají a zabíjí takzvané replikanty.

Ford teď říká, že si tyto návraty užívá. "Když se naskytne příležitost natočit další film, je to proto, že lidi bavily ty předchozí," řekl pro CBS. "Cítím povinnost dohlédnout na to, abychom byli tak ambiciózní, jako když jsme točili původní filmy. Člověk cítí zodpovědnost vůči zákazníkům," dodal.

Poslední díl série, Království křišťálové lebky s rozpočtem okolo 185 milionů dolarů, celosvětově utržil 790 milionů dolarů. Do té doby komerčně nejúspěšnější byl Indiana Jones a Poslední křížová výprava z roku 1989, který bez zohlednění inflace utržil 474 milionů dolarů.

Název nového snímku o Indianu Jonesovi ani datum premiéry zatím nejsou známy. Podle dřívějších vyjádření režiséra Spielberga k němu hudbu opět složí dnes osmaosmdesátiletý John Williams.

V předešlém čtvrtém dílu se objevila postava Jonesova syna, kterého hrál Američan Shia LaBeouf. Média následně spekulovala o tom, zda sérii nepřevezeme a stárnoucího Forda nenahradí. Sám LaBeouf se však k tomu stavěl skepticky.

"O čem to mluvíte? Ta role je moje. Shia si může pořídit svůj vlastní klobouk. Já si tenhle zasloužil," reagoval Ford roku 2010 v rozhovoru pro časopis Time.

Harrison Ford o natáčení příštího Indiany Jonese mluvil v souvislosti se svým nejnovějším filmem, novou adaptací dobrodružného románu Jacka Londona Volání divočiny. Odehrává se během zlaté horečky na Klondiku v nehostinné divočině, kde samotářského hrdinu doprovází domestikovaný pes zachráněný před obchodníky se zvířaty. Volání divočiny česká kina uvedou 27. února.

Volání divočiny bude v kinech od 27. února. | Video: CinemArt
 

Právě se děje

před 48 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy