Hřebejk natočí komedii podle Vieweghova scénáře

Kamil Fila ČTK Kamil Fila, ČTK
30. 8. 2011 9:02
Svatá čtveřice nebude adaptací žádného románu
Úvodní záběr filmu natočil včera režisér Hřebejk (vpravo) u bezpečnostního zařízení ve vstupu do budovy Sazky ve Vysočanech. Vlevo autor scénáře Michal Viewegh.
Úvodní záběr filmu natočil včera režisér Hřebejk (vpravo) u bezpečnostního zařízení ve vstupu do budovy Sazky ve Vysočanech. Vlevo autor scénáře Michal Viewegh. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Podle původního filmového scénáře Michala Viewegha natočí režisér Jan Hřebejk koncem roku film s názvem Svatá čtveřice. Pracovat začne v půlce října a do konce prosince by měl být hotov. Snímek v produkci Rudolfa Biermanna ze společnosti In Film, ve kterém budou hrát například Jiří Langmajer, Marika Procházková, Luděk Munzar a Hynek Čermák, se má v kinech objevit na podzim příštího roku.

Viewegh je v současnosti nejprodávanějším domácím romanopiscem. V posledních letech vydává pravidelně každé jaro novou knihu. Příběh filmu Svatá čtveřice se podle něho dá označit za jemně psychologickou vztahovou komedii. Odehrává se v současnosti a jejími hrdiny jsou dva manželské páry středního věku. Nebude to prý žádné drásavé psychodrama; z plátna má jít pozitivní energie.

Čtěte žaké:
Viewegh nemá rád bulvár. Tak si napsal vlastní
Recenze: Román pro muže cílí na burany a snoby v nás
Stárnoucí Viewegh sympatizuje se stárnoucími pány
Recenze: Případ nevěrné Kláry měl být raději horší
Tiše a ochotně Nestyda na plátně nudí, krásně nudíViewegh a kritici v boji o zrno i čest
VyVolený Viewegh soutěží o výhru

Jde o jeho první původní filmový scénář - proto se prý těší, že lidé půjdou do kina na něco, co nebudou znát z knihy, a může je překvapit například nečekanými dějovými zvraty.

Jan Hřebejk má na kontě jedenáct celovečerních filmů a další pro televizi, pracuje i na divadelních jevištích. Podle Viewegha už natočil snímek Nestyda, jehož scénář vznikl na zízákladě Povídek o manželství a o sexu.

V lednu uvedl Hřebejk do kin zatím svůj poslední snímek Nevinnost. Jeho tvorba se vyvíjí ve vlnách. Postupuje od poměrně chlácholivé reflexe národní minulosti (Šakalí léta, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, U mě dobrý) přes o něco drásavější snímky ze současnosti (Horem pádem, Kráska v nesnázích, Kawasakiho růže).

Podivnými kombinacemi obojího byly snímky Medvídek a především Nestyda - jenž vznikl právě podle povídek Michala Viewegha. Právě tyto dva filmy přijaté dosti vlažně filmovými recenzenty a poněkud rozpačitě i běžným publikem se coby "dosažení dna" staly odrazovým můstkem pro další Hřebejkovo směřování k serióznějším dramatům. Možná ale už jenom střídá lehkonohé a vážnější snímky jako velký vzor Woody Allen.

Kromě Nestydy podle Vieweghových knih vznily filmy Výchova dívek v Čechách, Báječná léta pod psa, Román pro ženy, Účastníci zájezdu, Případ nevěrné Kláry a naposledy Román pro muže. U většiny se autor podílel i na scénáři.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy