Eastwoodův Americký sniper ovládl i superbowlový víkend

ČTK ČTK
2. 2. 2015 8:48
Film o americkém odstřelovači v Iráku se stal v USA nejvýdělečnějším válečným filmem. Vydělal už šest miliard korun.
Americký sniper (Bradley Cooper).
Americký sniper (Bradley Cooper). | Foto: Aktuálně.cz

New York - Snímek Americký sniper režiséra Clinta Eastwooda pokořil další rekord v návštěvnosti. O víkendu vydělal v amerických kinech 31,9 milionu dolarů, což je nejvíc za takzvaný superbowlový víkend, tedy období, kdy se v USA koná finále ligy amerického fotbalu NFL. Kvůli němu bývá v kinech tradičně slabší návštěvnost, u Amerického snipera se to ale nijak zásadně neprojevilo.

Za šest týdnů od předpremiér (a tři týdny v celoamerické distribuci) dokázal snímek vyprávějící o odstřelovači amerického námořnictva vydělat 248,9 milionu dolarů (zhruba šest miliard korun). Stal se tak nejvýdělečnějším válečným filmem. Dosud toto prvenství držel film Zachraňte vojína Ryana od Stevena Spielberga.

Americký sniper byl nominován na šest Oscarů, jednu nominaci získal i herec Bradley Cooper, který ztvárnil hlavního hrdinu. V USA si snímek vysloužil množství obdivu, v některých kruzích ale vyvolal i pobouření. Jeho kritici mu vyčítají, že "oslavuje vraždění a slouží jako válečná propaganda".

V českých kinech bude mít film premiéru 5. března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy