Eastwoodův Americký sniper ovládl i superbowlový víkend

ČTK ČTK
2. 2. 2015 8:48
Film o americkém odstřelovači v Iráku se stal v USA nejvýdělečnějším válečným filmem. Vydělal už šest miliard korun.
Americký sniper (Bradley Cooper).
Americký sniper (Bradley Cooper). | Foto: Aktuálně.cz

New York - Snímek Americký sniper režiséra Clinta Eastwooda pokořil další rekord v návštěvnosti. O víkendu vydělal v amerických kinech 31,9 milionu dolarů, což je nejvíc za takzvaný superbowlový víkend, tedy období, kdy se v USA koná finále ligy amerického fotbalu NFL. Kvůli němu bývá v kinech tradičně slabší návštěvnost, u Amerického snipera se to ale nijak zásadně neprojevilo.

Za šest týdnů od předpremiér (a tři týdny v celoamerické distribuci) dokázal snímek vyprávějící o odstřelovači amerického námořnictva vydělat 248,9 milionu dolarů (zhruba šest miliard korun). Stal se tak nejvýdělečnějším válečným filmem. Dosud toto prvenství držel film Zachraňte vojína Ryana od Stevena Spielberga.

Americký sniper byl nominován na šest Oscarů, jednu nominaci získal i herec Bradley Cooper, který ztvárnil hlavního hrdinu. V USA si snímek vysloužil množství obdivu, v některých kruzích ale vyvolal i pobouření. Jeho kritici mu vyčítají, že "oslavuje vraždění a slouží jako válečná propaganda".

V českých kinech bude mít film premiéru 5. března.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy