Eastwoodův Americký sniper ovládl i superbowlový víkend

ČTK ČTK
2. 2. 2015 8:48
Film o americkém odstřelovači v Iráku se stal v USA nejvýdělečnějším válečným filmem. Vydělal už šest miliard korun.
Americký sniper (Bradley Cooper).
Americký sniper (Bradley Cooper). | Foto: Aktuálně.cz

New York - Snímek Americký sniper režiséra Clinta Eastwooda pokořil další rekord v návštěvnosti. O víkendu vydělal v amerických kinech 31,9 milionu dolarů, což je nejvíc za takzvaný superbowlový víkend, tedy období, kdy se v USA koná finále ligy amerického fotbalu NFL. Kvůli němu bývá v kinech tradičně slabší návštěvnost, u Amerického snipera se to ale nijak zásadně neprojevilo.

Za šest týdnů od předpremiér (a tři týdny v celoamerické distribuci) dokázal snímek vyprávějící o odstřelovači amerického námořnictva vydělat 248,9 milionu dolarů (zhruba šest miliard korun). Stal se tak nejvýdělečnějším válečným filmem. Dosud toto prvenství držel film Zachraňte vojína Ryana od Stevena Spielberga.

Americký sniper byl nominován na šest Oscarů, jednu nominaci získal i herec Bradley Cooper, který ztvárnil hlavního hrdinu. V USA si snímek vysloužil množství obdivu, v některých kruzích ale vyvolal i pobouření. Jeho kritici mu vyčítají, že "oslavuje vraždění a slouží jako válečná propaganda".

V českých kinech bude mít film premiéru 5. března.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy