Chudá Uganďanka se stala mistryní v šachu a symbolem emancipace. Hollywood teď o ní natočil film

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 9. 2016 13:04
Hollywood natočil dvouhodinový snímek o ugandské dívce z chudinské čtvrti, která se stala mezinárodně uznávanou šachistkou a symbolem emancipace afrických žen. Film s rozpočtem 15 milionů dolarů zatím nemá stanovenou českou distribuční premiéru.
Královna z Katwe - trailer | Video: Disney

Indická režisérka Mira Nairová adaptovala román novináře a spisovatele Tima Crotherse o ugandské dívce, která se stala díky úspěchu v šachu symbolem emancipace afrických žen. Snímek bude mít premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, píše BBC.

Nyní osmnáctiletá Phiona Mutesiová vyrůstala v Katwe, jedné z nejchudších čtvrtí ugandské metropole Kampaly. Díky svému talentu a píli se vypracovala mezi nejlepší šachisty Ugandy a soutěžila na mezinárodních turnajích

V roce 2013 vystoupila Mutesiová na newyorském summitu významných žen z celého světa. Získala také grant, který jí pomáhá v podpoře vzdělávání a výuky šachů pro chudé ugandské dívky.

Příběh Mutesiové již dříve inspiroval amerického novináře a spisovatele Tima Crotherse, jenž o dívce vydal knihu nazvanou Královna z Katwe. Z této knihy také vychází film společnosti Walt Disney, který bude v tomto měsíci postupně uváděn na festivalech a do distribuce.

Datum české premiéry zatím nebylo oznámeno.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy