Festival krátkých filmů se letos koná v pražském kině Světozor podruhé; pod neformální přezdívkou Pražské šortky, kterou evokuje i letošní plakát. "Je to taková naše pocta Václavu Havlovi," říká Jiří Bartoška prezident pražského festivalu i mezinárodní karlovarské přehlídky. Obě totiž mají stejné organizátory.
V Česku příliš krátkých filmů nevzniká, i to by chtěl festival změnit. "Všichni tady chtějí točit velké filmy," říká Bartoška. "Radši natočí špatný dlouhý film než kvalitní krátký."
Krátké filmy přitom v zahraničí podle organizátorů nevznikají jen na půdě vysokých škol. "Natáčejí se převážně v produkci soukromých studií, kde vznikají reklamy," vysvětluje programový ředitel Karel Spěšný.
Příkladem toho je i český zástupce v soutěži, Kohákův paradokument o Haně Hegerové Kde lampy bloudí. O vítězství se utká s dvaceti dalšími krátkými hranými filmy ze čtrnácti zemí. Vítěze vybere pětičlenná mezinárodní porota, v níž za Česko zasednou Jan Hřebejk a Anna Geislerová.
Pražské šortky trvají ode dneška do 18. listopadu, vstupné na jednotlivé bloky činí 50 korun. Součástí programu je i První podání - přehlídka krátkých filmů dnes slavných režisérů. V ní diváci uvidí mimo jiné první krátké filmy Ridleyho Scotta, Romana Polanského, Larse von Trier, Jane Campionové, Guse van Santa či Toma Tykwera.
![Infobox](http://cdn.xsd.cz/resize/ca247845cf2d37339f3181353e883fa1_resize=576,432_.jpg?hash=049e3a4b2878ab4dcdfa589f172e9e5e)
Sekce Zaostřeno na Mexiko tajemně slibuje mimo jiné "Salmu Hayekovou v bizarní roli, v jaké by se dnes už asi neobjevila.". Krom toho se v ochutnávce toho nejlepšího z posledních dvanácti let pestré mexické produkce objeví třeba Gael García Bernal.
Další sekce slibují soubor britských krátkých filmů, uvedený s úspěchem už na karlovarském festivalu, sekci Labo zaměřenou na experimentální film či přehlídku filmů z berlínského festivalu interfilm.
"Každé velké město má svůj festival krátkých filmů," obhajuje Bartoška existenci festivalu, který se vmáčkl do nabitého podzimního kalendáře mezi přehlídky Mezipatra, Festival francouzského filmu, Filmasii a další akce.
"Vzhledem k tomu, že televize je čím dál nudnější, můžeme být rádi, že můžeme jít do kina," dodává Spěšný. "Praha by měla hostit co nejvíc alternativních filmových projektů a buďme rádi, že tomu tak je. Ty akce se vzájemně nepotírají, ale podporují."
Na konec listopadu je ostatně naplánovaný dokonce ještě jeden festival krátkých filmů. Jmenuje se Anti Anti Fest a proběhne letos už potřetí v pražském kině Světozor od 28. a 29. listopadu.
Podle organizátorů se chce vymezit jako alternativa a tématy filmů jsou dobrovolný odchod ze života, přeměna modelky v ženu v domácnosti nebo "městské pohádky".