Deneuveová se po mozkové příhodě vrátila do Cannes. Hraje matku, které umírá syn

Reuters Kultura Reuters, Kultura
13. 7. 2021 18:30
Catherine Deneuveová se po červeném koberci na festivalu v Cannes poprvé prošla v 60. letech minulého století. Nikdy ale nebyla tak dojatá jako tento týden, kdy se na slavnou akci vrátila po pandemii koronaviru a poté co ji předloni postihla mozková příhoda.

Sedmasedmdesátiletá francouzská herečka patří k oporám zdejší kinematografie a stále přijímá nové role. Do Cannes tentokrát dorazila v sametových černých šatech se zlatým náhrdelníkem, aby tu mimo soutěž uvedla filmové melodrama De son vivant od režisérky Emmanuelle Bercotové.

Představitelka hlavní role Deneuveová se štábem sklidila potlesk vestoje. Vřelé přijetí mohl umocnit fakt, že od začátku pandemie se herečka na veřejnosti objevovala zřídka. "Bylo to naprosto mimořádné. Do poslední chvíle jsme si nebyli jistí, jestli se festival letos opravdu bude konat," říká.

"Jezdím do Cannes už desítky let, ale pokaždé je to jiné. Nikdy mě to tady ale nedojalo jako včera večer, když jsem přišla do kina a viděla jsem, jak publikum reaguje na mě i na náš film," dodává.

Deneuveová musela být v Paříži hospitalizována v listopadu 2019 po malé mozkové příhodě, jak tehdy uvedla její rodina. Sama herečka dnes říká, že už je v pořádku.

Její nový film vypráví o muži, který vážně onemocní rakovinou a musí se smířit se smrtí. Umírajícího ztvárnil sedmačtyřicetiletý Benoît Magimel, Deneuveová hraje jeho matku, která odmítá přijmout krutý osud. Pomáhají jí v tom lékař, kterého zpodobil skutečný doktor Gabriel Sara z newyorské nemocnice Mount Sinai, a zdravotní sestra hraná Cécile de Franceovou.

Všechny postavy mají rok, respektive čtyři roční období, do nichž je snímek rozdělen, aby se smířily s neodvratnou situací.

Film De son vivant zatím nemá českou distribuci. Ukázku doprovází anglické titulky. | Video: The Upcoming

Podle časopisu Variety patří snímek De son vivant k nejlépe hodnoceným titulům letošního canneského festivalu, přestože je promítán mimo soutěž, a tak nemůže získat cenu.

K mimořádnému zájmu možná přispívá i fakt, že v průběhu natáčení Deneuveovou postihla mozková příhoda a bojovala o život. Podruhé štáb o osm měsíců zbrzdila pandemie. Ještě po skončení nejpřísnějších protipandemických opatření filmaři čekali na doktora Saru, který měl povinnosti v New Yorku a nemohl hned odletět zpět do Paříže, doplňuje časopis Variety.

"Oba ty zážitky tomu daly nový rozměr. Přiměly mě nad tématem smrti uvažovat jinak než dřív," shrnuje Deneuveová. Ta už s hercem Magimelem a režisérkou Bercotovou spolupracuje potřetí, naposledy před šesti lety vytvořili film Hlavu vzhůru!.

Právě tento snímek natolik zaujal newyorského lékaře Gabriela Saru, že režisérku sám od sebe oslovil po veřejné projekci. "Přišlo mi, že pochopila, co jako lékař zažívám, a tak jsem jí chtěl říct, že si toho vážím," vysvětluje onkolog specializující se právě na léčbu nádorových onemocnění.

Režisérka se s ním spřátelila a nakonec mu v novém filmu vymyslela roli přímo na tělo. "Ta postava je velmi lidská, bez špetky cynismu, opravdu mimořádná. A mě prostě nenapadl jediný Francouz, který by ji mohl hrát," vysvětlila Bercotová serveru Deadline.com.

Nápad na film měla už předtím, to, co jí lékař popsal, ale nakonec zapracovala do scénáře. "Nejtěžší bylo naučit ho, co obnáší hrát před kamerou, ale na to jsem zvyklá. Vždycky jsem spolupracovala s neherci," dodává Emmanuelle Bercotová.

Představitelka zdravotní sestry Cécile de Franceová označuje natáčení za mimořádně silné. "Tak moc mě zasáhlo, že jsem pak měla chuť oslavovat každou vteřinu, kdy je člověk na světě," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy