Komerčně nejúspěšnějším filmem v Česku je Bohemian Rhapsody, už překonalo Avatara

ČTK ČTK
4. 2. 2019 16:20
Film z hudebního prostředí Bohemian Rhapsody za 14 týdnů promítání v České republice utržil 222,6 milionu korun, čímž překonal i dosud komerčně nejúspěšnější snímek ve zdejších kinech, trikové sci-fi Avatar. Jeho tržby na přelomu let 2009 a 2010 činily 219,6 milionu korun. Údaje dnes zveřejnila Unie filmových distributorů.
Rami Malek za roli Freddieho Mercuryho získal cenu Zlatý glóbus.
Rami Malek za roli Freddieho Mercuryho získal cenu Zlatý glóbus. | Foto: CinemArt

Bohemian Rhapsody, tedy film režiséra Bryana Singera o skupině Queen a jejím zpěvákovi Freddiem Mercurym, již tvůrcům vynesl Zlatý glóbus za nejlepší drama a sošku pro herce Ramiho Maleka, který ztvárnil titulní roli. V českých biografech snímek dosud vidělo 1,43 milionu diváků.

Foto: CinemArt

Film nazvaný podle jedné z nejznámějších písní skupiny zachycuje život extravagantního frontmana Queen od založení sestavy až po slavný koncert Live Aid. Snímek mapuje raketový vzestup nekonvenční skupiny a často napjaté vztahy mezi jejími členy, k nimž kromě Mercuryho patřili kytarista Brian May, bubeník Roger Taylor a baskytarista John Deacon.

Nejvíce prostoru je však na plátně věnováno Mercurymu, jeho rozpolcené osobnosti i komplikovaným vztahům s rodinou a životnímu vystřízlivění poté, co onemocněl AIDS.

Přes nynější rekord Bohemian Rhapsody už není nejnavštěvovanějším filmem uplynulého týdnu v českých kinech, tato pozice náleží nové komedii režiséra a scenáristy Martina Horského nazvané Ženy v běhu.

Film vypráví o běhu matky a jejích tří dcer za rodinným štěstím a splněním přání zemřelého otce. O premiérovém víkendu Ženy v běhu vidělo téměř 178 tisíc diváků, utržily bezmála 27 milionů korun.

Na třetí místo z druhého klesl americký rodinný snímek Psí domov, který dva týdny po premiéře vidělo 65 tisíc lidí. Od premiéry již utržil 9,2 milionu korun.

Bohemian Rhapsody je velmi konvenční film o britské skupině Queen a zpěvákovi Freddiem Mercurym, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Na čtvrtém místě skončila, a o jednu příčku si tak pohoršila, animovaná rodinná komedie Raubíř Ralf a internet. Videoherní záporák Ralf a jeho malá kamarádka Vanilopka von Šmak za měsíc přilákali do kin přes 133 tisíc návštěvníků.

Na pátém místě vstoupil do žebříčku americký thriller Úniková hra, o víkendu jej vidělo téměř 22 tisíc diváků.

Z tuzemské tvorby se na konec první desítky dostala ještě pohádka režiséra Marka Najbrta Čertí brko, kterou za deset týdnů vidělo 309 tisíc lidí.

Kamil Fila komentuje úspěch Bohemian Rhapsody na Zlatých glóbech

Queen nechtěli žádnou kontroverzi, Česko je miluje, u nás je to ještě větší fenomén než jinde. Ale na Oskary Bohemian Rhapsody není favorit, říká Fila | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 18 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy