Komerčně nejúspěšnějším filmem v Česku je Bohemian Rhapsody, už překonalo Avatara

ČTK ČTK
4. 2. 2019 16:20
Film z hudebního prostředí Bohemian Rhapsody za 14 týdnů promítání v České republice utržil 222,6 milionu korun, čímž překonal i dosud komerčně nejúspěšnější snímek ve zdejších kinech, trikové sci-fi Avatar. Jeho tržby na přelomu let 2009 a 2010 činily 219,6 milionu korun. Údaje dnes zveřejnila Unie filmových distributorů.
Rami Malek za roli Freddieho Mercuryho získal cenu Zlatý glóbus.
Rami Malek za roli Freddieho Mercuryho získal cenu Zlatý glóbus. | Foto: CinemArt

Bohemian Rhapsody, tedy film režiséra Bryana Singera o skupině Queen a jejím zpěvákovi Freddiem Mercurym, již tvůrcům vynesl Zlatý glóbus za nejlepší drama a sošku pro herce Ramiho Maleka, který ztvárnil titulní roli. V českých biografech snímek dosud vidělo 1,43 milionu diváků.

Foto: CinemArt

Film nazvaný podle jedné z nejznámějších písní skupiny zachycuje život extravagantního frontmana Queen od založení sestavy až po slavný koncert Live Aid. Snímek mapuje raketový vzestup nekonvenční skupiny a často napjaté vztahy mezi jejími členy, k nimž kromě Mercuryho patřili kytarista Brian May, bubeník Roger Taylor a baskytarista John Deacon.

Nejvíce prostoru je však na plátně věnováno Mercurymu, jeho rozpolcené osobnosti i komplikovaným vztahům s rodinou a životnímu vystřízlivění poté, co onemocněl AIDS.

Přes nynější rekord Bohemian Rhapsody už není nejnavštěvovanějším filmem uplynulého týdnu v českých kinech, tato pozice náleží nové komedii režiséra a scenáristy Martina Horského nazvané Ženy v běhu.

Film vypráví o běhu matky a jejích tří dcer za rodinným štěstím a splněním přání zemřelého otce. O premiérovém víkendu Ženy v běhu vidělo téměř 178 tisíc diváků, utržily bezmála 27 milionů korun.

Na třetí místo z druhého klesl americký rodinný snímek Psí domov, který dva týdny po premiéře vidělo 65 tisíc lidí. Od premiéry již utržil 9,2 milionu korun.

Bohemian Rhapsody je velmi konvenční film o britské skupině Queen a zpěvákovi Freddiem Mercurym, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Na čtvrtém místě skončila, a o jednu příčku si tak pohoršila, animovaná rodinná komedie Raubíř Ralf a internet. Videoherní záporák Ralf a jeho malá kamarádka Vanilopka von Šmak za měsíc přilákali do kin přes 133 tisíc návštěvníků.

Na pátém místě vstoupil do žebříčku americký thriller Úniková hra, o víkendu jej vidělo téměř 22 tisíc diváků.

Z tuzemské tvorby se na konec první desítky dostala ještě pohádka režiséra Marka Najbrta Čertí brko, kterou za deset týdnů vidělo 309 tisíc lidí.

Kamil Fila komentuje úspěch Bohemian Rhapsody na Zlatých glóbech

Queen nechtěli žádnou kontroverzi, Česko je miluje, u nás je to ještě větší fenomén než jinde. Ale na Oskary Bohemian Rhapsody není favorit, říká Fila | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 minutou

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 minutou

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy