Filmem roku je podle kritiků Sedláčkův Palach, cenu za herectví dostala Boková

Kultura Kultura
2. 2. 2019 21:33
V přímém přenosu České televize z pražského Divadla Archa byly v sobotu večer uděleny Ceny české filmové kritiky. Snímek Hovory s TGM získal dvě sošky, jednu pro režiséra Jakuba Červenku za objev roku, druhou pro herce Martina Hubu za to, jak ztvárnil Tomáše Garrigua Masaryka. Ceremoniál moderovali Jana Plodková a Jiří Havelka. "Pravda a kritik musí zvítězit nad lží a ČSFD," rozloučili se moderátoři s diváky okolo půl desáté, kdy večer vyvrcholil. Ceny české filmové kritiky vznikly roku 2010 z nespokojenosti tehdejších novinářů a kritiků nad Českými lvy. Postupně se akce vyprofilovala v obdobu amerických Zlatých glóbů, jejichž laureáty také vybírají novináři. Prohlédněte si letošní vítěze.
Fotky do galerie k filmu o Janu Palachovi
Fotky do galerie k filmu o Janu Palachovi | Foto: Karel Cudlín

Nejlepší film

Jan Palach - Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz, Silvia Panáková, Erik Panák, Jan Maxa (producenti)

V hlavní kategorii na Cenách české filmové kritiky uspělo historické drama režiséra Roberta Sedláčka o Janu Palachovi, jehož 50. výročí si Česko připomnělo před několika týdny. Film měl ale premiéru již vloni 21. srpna, tedy u příležitosti 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy.

Film pětačtyřicetiletého zlínského rodáka Roberta Sedláčka, který se v celé své tvorbě dotýká širších společenských či historických jevů, silně pracuje se symbolikou přírodních živlů a vyobrazuje drobné "atmosférické jevy" ve společnosti, jež se odehrávaly na pozadí velkých dějin. Na svět a dobu hledí očima svého hrdiny, jak v recenzi pro Aktuálně.cz napsal Tomáš Stejskal.

"Palach byl samotář, neměl mnoho kamarádů, alespoň ne takových, kteří by se navzájem pořádně znali. Sedláček hrdinu vyobrazuje jako takřka abstinenta, kterému jde neustále o spravedlnost," konstatoval Stejskal.

Podle kritika Kamila Fily se film snaží ukázat něco jiného než idealizovanou verzi Jana Palacha. "Nechá diváka zírat na popálené maso, zažívat tu bolest a uvědomit si, jaké je opravdové utrpení," uvedl Fila.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy