Berlinale je o svobodě a toleranci. Festival začal minutou ticha za oběti z Hanau

Reuters ČTK Reuters, ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2020 21:02
Letošní ročník Berlinale promítne film uvězněného íránského režiséra zkoumající, co v diktatuře znamená pojem svoboda, nebo příběh tří lidí, kteří válčí s provozovateli sociálních sítí ve snaze získat zpět kontrolu nad svými životy.

Čtvrteční večerní zahájení festivalu poznamenala středeční střelba v hesenském Hanau, kde vrah zabil devět lidí. "Události tam nás hodně zasáhly," řekla při úvodním ceremoniálu nová šéfka festivalu Mariette Rissenbeeková. Přítomné vyzvala k minutě ticha za oběti. "Berlinale je o svobodě, toleranci, respektu, otevřenosti," zdůraznila.

"Naše myšlenky jsou dnes, den po otřesném a zřejmě rasisticky motivovaném násilném excesu, u zavražděných lidí a jejich rodin," poznamenala zase pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu Monika Grüttersová. Přítomní nezvykle dlouhým potleskem vestoje ocenili její slova o tom, že nikdy není možné spolupracovat s rasisty.

Podobná slova na jevišti volil i další řečník, berlínský starosta Michael Müller, který se vyhranil vůči pravicově populistické až radikální straně Alternativa pro Německo. "AfD chce jinou zemi a já v jejich zemi nechci žít," prohlásil politik.

Po slavnostním ceremoniálu následovala projekce zahajovacího filmu, dramatu Můj rok se Salingerem kanadského režiséra Philippa Falardeaua. V jedné z hlavních rolí účinkuje Sigourney Weaverová, známá ze sci-fi ságy Vetřelec, komedie Krotitelé duchů nebo dramatu Gorily v mlze.

Program jubilejního 70. ročníku Berlínského filmového festivalu podle nové ředitelky Mariette Rissenbeekové "zkoumá umělecká a politická témata". Jedná se o návrat ke kořenům akce, která začala za studené války. Tehdy německou metropoli ještě rozdělovala Berlínská zeď.

O hlavní cenu, takzvaného Zlatého medvěda, letos usiluje osmnáct filmů. Jedním z nich je Dau. Nataša ruského režiséra Ilji Chržanovského. Jedná se o první výsledek časosběrného projektu Dau, kdy autor po dlouhou dobu snímal herce v uzavřeném prostředí napodobujícím Stalinův Sovětský svaz.

Íránský režisér Mohammad Rasúlof se nebude moci zúčastnit premiéry svého snímku Zlo neexistuje, neboť jej tamní režim loni odsoudil za "protiíránskou propagandu a ohrožování bezpečnosti státu".

Film se zabývá silou morálky nebo trestem smrti. Díky účasti firmy Europe Media Nest vznikal v české koprodukci, přestože nedostal dotaci od Státního fondu kinematografie a nevyužil ani zdejších pobídek. Podle šéfky fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové tak nesplňuje podmínky Evropské úmluvy o koprodukci, která stanovuje přesný podíl tvůrců na nákladech, a nelze o něm hovořit jako o českém snímku.

Letošní Berlinale se "vrací ke kořenům, snaží se opět zaměřit na kvalitní artové filmy", shrnuje Scott Roxborough, šéf evropské kanceláře časopisu Hollywood Reporter.

Na festivalu se částečně podepíše také aktuální epidemie koronaviru. Podle Matthijse Woutera Knola, šéfa k festivalu přidruženého filmového trhu European Film Market, zhruba 100 lidí odřeklo účast. To však představuje jen zlomek z odhadovaných 21 tisíc lidí z branže, které filmový trh Berlinale očekává. Celkově přehlídku dle odhadů navštíví až půl milionu lidí.

Porotě předsedá herec Jeremy Irons.
Porotě předsedá herec Jeremy Irons. | Foto: ČTK/DPA

Porota, jíž předsedá britský herec Jeremy Irons, bude vybírat vítěze například mezi belgicko-francouzským dramatem Delete History o provozovatelích sociálních sítí nebo snímkem Berlin Alexanderplatz. Jeho autor, v Německu narozený Afghánec Burhan Qurbani, vytvořil novou adaptaci klasického románu Alfreda Döblina z roku 1929. Z jeho protagonisty však udělal uprchlíka ze západní Afriky.

K dalším očekávaným snímkům patří Minamata od Andrewa Levitase. V něm Johnny Depp hraje amerického válečného fotografa W. Eugena Smithe, který se vrací z důchodu, aby v Japonsku 70. let minulého století naposledy prokázal statečnost. Dále festival uvede třeba televizní seriál Stateless, jenž zkoumá život imigrantů v Austrálii a hlavní roli v něm dostala Cate Blanchettová.

Trochu jinou připomínku kořenů Berlinale, které vzniklo po druhé světové válce, pořadatelé zažili již během příprav. Z názvu druhé hlavní festivalové Ceny Alfreda Bauera museli vypustit jméno kritika, jenž hrál v hitlerovském Německu důležitější roli, než bylo dříve známo.

K očekávaným hostům akce patří kromě Johnnyho Deppa a Cate Blanchettové herci Salma Hayeková, Helen Mirrenová, Javier Bardem nebo Roberto Benigni.

Příprava červeného koberce.
Příprava červeného koberce. | Foto: Reuters

Česko bude zastoupeno koprodukčním snímkem Služebníci slovenského režiséra Ivana Ostrochovského, dalším koprodukčním dílem Frem slovenské režisérky Viery Čákanyové a především dramatem polské režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli.

Sekce Berlinale Classics uvede poválečný snímek Alfréda Radoka Daleká cesta, v kategorii Generation Kplus pak bude promítnut studentský film nazvaný Lístek (Leaf), který v ateliéru animované tvorby zlínské univerzity vytvořila Aljona Baranovová. Šestiminutový snímek vypráví o návratu námořníka domů.

Soutěžní filmy jsou s výjimkou jednoho, který je dokumentem, všechny hrané. Na rozdíl od minule žádný neprodukovala streamovací služba. Loňské zařazení dramatu o zakázané lesbické lásce Elisa a Marcela z produkce Netflixu do hlavní soutěže vzbudilo spory, ozývaly se i hlasy požadující vyřazení snímku.

Podobným kontroverzím se nové vedení festivalu, Ital Carlo Chatrian a Nizozemka Mariette Rissenbeeková, tentokrát vyhnulo. Přehlídku vedou poprvé, předtím v jejím čele 18 let stál Dieter Kosslick.

Loni hlavní cenu, Zlatého medvěda, získal francouzsko-izraelsko-německý snímek Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida.

Film Šarlatán vypráví příběh léčitele Jana Mikoláška, který žil v letech 1887 až 1973. | Video: CinemArt
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy