Wes Anderson přiveze Grandhotel Budapešť do Prahy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 2. 2014 18:11
Jen dva dny po světové premiéře na Berlinale uvidí snímek Wese Andersona i některé jeho hvězdy Praha. Do českých kin se film dostane 13. března.
Wes Anderson
Wes Anderson | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Film Grandhotel Budapešť zahájí 6. března festival Berlinale a o dva dny později bude mít předpremiéru v kině Lucerna. Do Prahy jej přiveze sám režisér Wes Anderson a vezme s sebou i některé herce. Například Tonyho Revoloriho, Saoirse Ronanovou a Jeffa Goldbluma. V českých kinech se snímek objeví 13. března.

Ostatně během natáčení si loni Wes Anderson do Prahy odskočil na Famufest, kde diskutoval se studenty.

Ve hvězdně obsazeném příběhu zarámovaném v období od roku 1914 po nástup nacistů v roce 1933 hrají i Ralph Fiennes, Fahrid Murray Abraham, Edward Norton, Jude Law, Owen Wilson, Tilda Swintonová, Adrien Brody, Harvey Keitel a Jason Schwartzman.

Hrdinové hravých komedií Wese Andersona bývají svérázní a nevšední. Platí to i o tomto snímku, jemuž vévodí upjatý vrchní vrátný luxusního hotelu pan Gustave (Ralph Fiennes) - legenda mezi jeho zaměstnanci.

Podívejte se na ukázku z filmu Wese Andersona Grandhotel Budapešť.
Podívejte se na ukázku z filmu Wese Andersona Grandhotel Budapešť. | Video: Fox SearchLight

V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní hotel oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní ještě než jsou vyřčena; většinu z nich navíc nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu.

Když mu jedna vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí zemře, nejenže závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku pozůstalých, terčem nájemného vraha i hračkou v rukou místní policie. Obstát mu pomáhá jeho osobní šarm a pákistánský pikolík, z něhož chce vychovat svého nástupce.

Grandhotel Budapešť nabízí stominutovou zábavu, která žánrově přechází mezi akční komedií, dramatem, romancí, detektivkou i groteskou. To vše na pozadí evropského kontinentu, který se náhle a dramaticky mění.

Při přípravě snímku režisér Anderson, který v současné době žije a pracuje v Paříži, studoval období klasického cestování po Evropě. Během obhlídek ale zjistil, že většina letovisek byla stržena či renovována. Nakonec na křižovatce Německa, Polska a České republiky v saském městě Görlitz (Zhořelec) objevil obrovský obchodní dům z přelomu století, který mu vyhovoval. I množství hlavních rekvizit prý vyrobili místní umělci a řemeslníci.

Andersonův předchozí snímek Až vyjde měsíc zahajoval v roce 2012 festival v Cannes. Jeho tvůrce byl třikrát nominován na Oscara. Grandhotel Budapešť je jeho osmým celovečerním filmem. Jako zahajovací snímek Berlinale byl tradičně zařazen do hlavní soutěže. Čtyřiačtyřicetiletý Anderson v ní v minulosti uvedl své snímky Taková zvláštní rodinka a Život pod vodou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy