Animátorka Kaščejevová chystá film o vnitřním světě ženy, poprvé točí s herci

ČTK ČTK
2. 3. 2021 12:31
Nový film studentky FAMU Darji Kaščejevové, která uspěla v zahraničí, bude částečně inspirován antickým dramatem o Elektře. Novinka držitelky studentského Oscara prozkoumá vnitřní svět ženy, která si od dětství idealizuje otce, revoltuje vůči matce a v dospívání se noří do vlastní fantazie. Ta ji přitahuje víc než skutečné vztahy.

Pětadvacetiminutový snímek nazvaný Electra. A Poem by měl být dokončen v roce 2023, informovala produkční společnost Maur film. Ta vyrobila také Kaščejevové snímek Dcera, který vzbudil celosvětovou pozornost.

Firma na trhu působí od roku 2003, zaměřuje se na animovanou tvorbu. Na premiéru v jejích studiích čekají dva celovečerní snímky, výrobu nepřerušilo devět projektů a ve fázi vývoje pokračuje dalších pět. Všechny podpořil Státní fond kinematografie.

"Pandemie covidu-19 se nejméně dotkla autorských filmů, které vznikají v malých týmech. V loňském roce probíhalo natáčení šesté řady Nezkreslené vědy pro Akademii věd, svůj nový film Zuza v zahradách roztočila na skle Lucie Sunková, v happy end věří s novým Hurikánem Jan Saska a také Darja Kaščejevová elektrizuje očekávání novým zpracováním Elektry," vypočítává producent Martin Vandas.

Kaščejevová ve svém bakalářském filmu Dcera experimentovala s pohybem kamery, zkoumala vztah mezi otcem a dcerou. Při tvorbě se inspirovala tvorbou režiséra Larse von Triera či bratrů Luca a Jeana-Pierra Dardennových.

Film zpracovala kompletně ručně, bez digitálních triků. Výroba trvala asi rok a půl, z čehož čtyři měsíce autorka vyráběla kulisy s loutkami a čtyři měsíce animovala. Technika, kterou zvolila, je časově náročná, za den vznikne třeba jen osm sekund filmu.

I její připravovaný snímek bude technicky podobně náročný, autorka ale počítá s využitím herců. "Máme za sebou zhruba rok, od úvah po první verze scénáře nového projektu, velký herecký casting i náročné natáčení působivého teaseru, které bylo zároveň technologickou zkouškou a ověřením si vizuálních možností látky," vypočítává producent Vandas.

"Po tiché a meditativně ztišené Dceři je tohle divoké, provokativní a surreálné, zároveň ale básnivé tíživé téma ženství, dospívání i komplikovaných rodinných vztahů s poměrně mrazivou atmosférou," popisuje příští film. Při hledání hlavní role Elektry se animátorce v internetové výzvě už za pandemie koronaviru sešlo kolem 150 hereckých videí.

Dle webových stránek produkční společnosti budou ve snímku nakonec účinkovat Zuzana Částková, Zuzana Stivínová a Robert Jašków.

Musela jsem animovat loutky a zároveň pohyb kamery. Záleželo na každém pohybu, ale kamera dodala pocit, že to žije a dýchá, říká Daria Kaščejevová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy