Festival 4+4 dny v pohybu láká na nepoznaný Karlín i nové představení Divadla Vosto5

Ondřej Cihlář z divadla Vosto5 při prohlídce karlínských kasáren.
Venkovní a vnitřní prostory Kasáren Karlín, kde bude mít festival 4+4 dny v pohybu základnu. Festival pro návštěvníky nově otevře i první patro staré budovy.
Foto: Libor Fojtík
Hana Slívová Hana Slívová
5. 10. 2017 7:00
Letošní festival současného umění 4+4 dny v pohybu, který se bude konat od 6. do 14. října, má základnu v bývalých karlínských kasárnách. Kromě zahraničních i českých divadelních představení a výstavy nabídne i nejrůznější diskuse a procházky po okolí. Z tuzemských projektů je lákadlem premiéra představení Společenstvo vlastníků improvizačního Divadla Vosto5, které se prozatím bude hrát pouze v Karlíně.

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu je známý tím, že osidluje nepříliš probádaná pražská místa. Z letošní centrály v bývalých karlínských kasárnách se tak stane i základna pro řadu procházek po bližším i vzdálenějším okolí.

Od Radovana Lipuse se zájemci dozvědí zajímavosti o "šumném Karlínu", Negrelliho viaduktu a Karlínském náměstí. S iniciativou Prázdné domy se projdou po Invalidovně, Mazutce a ohrožených industriálních stavbách. S Ondřejem Cihlářem si podebatují na téma chalupaření v kasárnách, s Pavlem Karousem na téma vetřelci a volavky v Karlíně. S Dorotou Kluskou se projdou vnitroblokem a budovou karlínských kasáren. 

V plánu jsou i přednášky a diskuse na témata spojená s výtvarným uměním, architekturou a urbanismem.

Proběhne například debata o soukromých galeriích, v rámci které budou mluvit galeristka Katherine Kastnerová, umělci Krištof Kintera, Jiří Kovanda, kurátor David Korecký, architekti Eva Ceska a Jiří Vendl a novinář Jan Skřivánek, nebo diskuse o prázdných domech a jejich možném využití.

Adam Gebrian bude na závěr akce mluvit s Kateřinou Šedou, Krištofem Kinterou a Petrem Babákem v debatě nazvané Jsem tím, kým bych chtěl být?.

Představení jako laboratorní pokus

Přímo pro Kasárna Karlín si řada českých souborů připravila premiéry projektů. Lákadlem je například novinka Společenstvo vlastníků improvizačního Divadla Vosto5, která se prozatím bude hrát pouze čtyři dny v Karlíně.

Inscenovaná schůze majitelů bytových jednotek nebude mít klasickou scénu, tedy prostor rozdělený na jeviště a hlediště. Společenstvo vlastníků naváže na ty z předchozích projektů souboru - například Dechovku nebo Druhé město -, kde jsou diváci nedílnou součástí scénografického řešení prostoru.

"Tato hodina a půl strávená v jedné místnosti se pro nás stává modelovou situací, laboratorním pokusem zkoumajícím chování "běžných" lidí v "běžných" podmínkách. Sousedské vztahy tvořené nutností sdílet jeden dům pro společné žití se postupně obnažují a pod krustou civilizačního nánosu se odhalují jako sociálně deformované, psychicky frustrující a lidsky neobhajitelné," říká autor scénáře a režisér Jiří Havelka, sám člen SVJ.

Novinku chystá i Spitfire Company

Divadlo Masopust pak v prostorách kasáren uvede představení Deník zloděje, mysteriózní operu na texty Jeana Geneta a Bedřicha Bridela pro jednoho činoherce - zpěváka Miloslava Königa s hudbou Martina Dohnala v režii Jana Nebeského. 

Do role školitele Jaromíra Stromšíka se vtělí herec Petr Vaněk v monodramatu Úvod do práce s počítačem, pro které se autor René Levínský a tvůrčí tým Johana Švarcová, Marta Ljubková, Jonáš Svatoš, Martin Ožvold a Ondřej Polák inspirovali u legendy českého internetu Michala Kolesy.

Site-specific performance připravují také Philipp Schenker s mezinárodním týmem studentů DAMU, divadlo Home, které zapojuje prvky intervencí do veřejného prostoru.

Prostory kasáren také na tři večery zabydlí pokračování projektu Fragmenty #2 od Spitfire Company, který kombinuje prostorové instalace s pohybovou akcí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy