Festival 4+4 dny v pohybu obsadí Kasárna Karlín a prozkoumá moderní umění afrických zemí

Hana Slívová Hana Slívová
6. 9. 2017 13:42
Letošní 22. ročník festivalu soudobého divadla a vizuálního umění 4+4 dny v pohybu, který se uskuteční 6.–14. října, obsadí zejména Kasárna Karlín, jejichž vnitroblok a nová budova jsou v provozu od června. Festival pro návštěvníky nově otevře i první patro staré budovy. Hlavním tématem akce tentokrát bude zkoumání tabu a společenských zvyklostí v afrických zemích, odkud do Prahy přijede řada špičkových umělců.
Spolupracovnice Andyho Warhola Penny Arcade přijede na festival 4+4 dny v pohybu.
Spolupracovnice Andyho Warhola Penny Arcade přijede na festival 4+4 dny v pohybu. | Foto: 4+4 dny v pohybu

Centrum 22. ročníku mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu (6.-14. října) bude letos na stále ještě ne zcela prozkoumaném místě - v Kasárnách Karlín.

Návštěvníkům se poprvé otevře první patro staré budovy, v němž bude k vidění rozsáhlá výstava současného umění nazvaná AMIWHATIAMTHINKINGABOUT? s malbami a instalacemi čtyřiceti autorů, které vyberou kurátoři Tomáš Svoboda a Ondřej Chrobák.

Návštěvníci kasáren dále uvidí krátké filmy, budou se moci zúčastnit workshopů, komentovaných procházek po Karlíně nebo diskusí o současném umění.

Proběhne tu také několik premiér site-specific divadelních projektů - například od souboru VOSTO5 nebo nizozemského umělce Lucase de Mana. S novinkami vystoupí i studenti DAMU nebo soubor Spitfire Company.

Co se děje v Africe? 

Hlavním tématem letošního ročníku je však soudobé umění, kterému se věnují umělci mimo Evropu. 

"Poprvé v historii festivalu přivážíme umělce, kteří se narodili nebo stále tvoří daleko za hranicemi evropského kontinentu," říká dramaturg Pavel Štorek.

"Jde o špičkové tvůrce, kteří nejenže vycházejí z jedinečné kulturní tradice, ale jsou současně průkopníky moderního divadla, tance a hudby v Angole, Alžírsku, Maroku či Pobřeží slonoviny. Dramaturgie je proto lemována sérií otázek týkajících se tabu, společenských zvyklostí a tradic s odkazem na dědictví kolonialismu," dodává.

Diváci tak například uvidí švýcarského choreografa alžírského původu Philippa Sairea v jeho poslední experimentální choreografii Vacuum, která propojuje pohyb a výtvarné umění, anebo představení Respectable Thief angolského multimediálního umělce Nástia Mosquita. To spojuje hudbu, poezii, videa a texty s kritickými postoji vůči nejrůznějším stereotypům ovládajícím západní kulturu.

Přijedou ale i evropští nebo američtí umělci, z New Yorku dorazí avantgardní umělkyně a spolupracovnice Andyho Warhola Penny Arcade.

Své představení Longing Lasts Longer pojala jako divokou směs rock’n’rollu, parodií na sólová vystoupení komiků a osobních vzpomínek na čtyřicet let prožitých ve světě popkultury. Show věnovanou v první řadě New Yorku doposud uvedla ve dvaadvaceti městech po celém světě.

Jednotlivé divadelní a taneční projekty a performance budou hostit také Divadlo Archa, Ponec, Alfred ve dvoře nebo Studio Alta. 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy