Eagles of Death Metal: Chceme být první kapela, která bude znovu hrát v Bataclanu

ČTK Ondřej Chlupáček ČTK, Ondřej Chlupáček
Aktualizováno 26. 11. 2015 17:42
Členové kapely Eagles of Death Metal chtějí znovu vystoupit v pařížské koncertní síni Bataclan. Na koncert amerických rockerů 13. listopadu vtrhli tři teroristé a zabili 89 lidí. "Chci, abychom byli první skupina, která v Bataclanu bude hrát, až se znovu otevře," uvedl jeden ze zakladatelů skupiny Jesse Hughes. "Naši přátelé tam přišli, aby viděli rock'n'roll, a zemřeli. Já tam chci jít a žít," uvedl. Hughes se prý s jedním z útočníků dokonce setkal tváří v tvář, podařilo se mu ale vyváznout bez zranění. Důvodem, proč v Bataclanu tolik lidí zahynulo, je podle něj mimo jiné to, že "spousta lidí nechtěla opustit své přátele".
Eagles of Death Metal
Eagles of Death Metal | Foto: ČTK

Paříž – Když islamisté začali v pařížském klubu Bataclan střílet, prvně si kytarista Eden Galindo myslel, že je něco špatně s reproduktory. "Pěkně rychle jsem si uvědomil, že to nebyla pravda. V prvních vteřinách jsme si nebyli vůbec jistí, jestli jdou po nás nebo co se vlastně děje," prozradil kytarista magazínu Vice.

Šok to byl samozřejmě pro všechny členy kapely. "Hned jsem věděl, že je něco špatně. Okamžitě jsem vyskočil ze stoličky, otočil se a podíval se skrz své bicí do publika. Pak začalo druhé kolo střílení," popsal své zkušenosti bubeník Julian Dorio.

"Já jsem se ocitl v jedné místnosti s fanoušky. Dveře jsme zabarikádovali miniledničkou a jako zbraň jsme případně chtěli použít láhev šampaňského. Nic lepšího jsme neměli," doplňuje basák Matt McJunkins.

Snad největší štěstí měl zvukař Shawn London, který si dokonce s jedním z násilníků vyměnil pohled z očí do očí. Ten po něm okamžitě začal střílet. Zvukař prozíravě po výstřelu ihned ulehl a předstíral smrt. To mu zachránilo život. "Přišli dveřmi a začali naprosto náhodně střílet do davu a masakrovat publikum. Jen si přebíjeli a křičeli Alláhu akbar. V tu chvíli jsem ihned věděl, co se okolo nás děje," svěřil se.

Podle zpěváka Hughese se v ten moment stal z koncertní haly labyrint. Lidé běhali sem a tam, nevěděli, kam se mají schovat, předstírali smrt nebo jen zmateně postávali a čekali, co se bude dít. Nicméně všeobecná panika nebyl hlavní důvod, proč v Bataclanu zemřelo tolik lidí: "Spousta lidí nechtěla opustit své přátele," konstatoval zpěvák Hughes.

Kapelu Eagles of Death založili v roce 1999 muzikanti Jesse Hedges a Jossua Homme, který na pařížském koncertu chyběl. Oba se shodují na tom, že budou pokračovat v tom, co dělají a nebudou hledět na nic.

"Chceme být první, kdo si zahraje v Bataclanu, jakmile znovu otevře," vzkázal frontman a spoluzakladatel rock’n’rollové kapely Hughes. "Naši přátelé tam přišli, aby viděli rock’n’roll, a zemřeli. Já tam chci jít a žít," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy