Fenka Diesel, kterou zabili teroristé, je hrdinkou Paříže. Padla za naše barvy, píší Francouzi

hrz
18. 11. 2015 15:08
Při zásahu francouzské protiteroristické jednotky proti džihádistům zemřel policejní pes Diesel. Ten se záhy stal hrdinou Paříže i sociálních sítí. Informace francouzské policie o smrti psa se brzy dočkala na Twitteru tisíce retweetů i lajků, lidé mu hromadně vyjadřovali soustrast.
Zásah zvláštní protiteroristické jednotky RAID na pařížském předměstí Saint-Denis.
Zásah zvláštní protiteroristické jednotky RAID na pařížském předměstí Saint-Denis. | Foto: Reuters

Paříž - Během dnešního protiteroristického zásahu policie na pařížském předměstí Saint-Denis zemřel i policejní pes Diesel. Ten se stal po skončení zátahu hrdinou Paříže i sociálních sítí, informuje deník The Independent

Belgický ovčák Diesel byl specialista na vyhledávání výbušnin. Tito psi jsou nepostradatelní pro činnost francouzské protiteroristické jednotky RAID. Jeho povolání se mu stalo osudným během zásahu proti džihádistům na severu Paříže.

Policejní fena Diesel byla do obléhaného bytu poslána poté, co z něj speciální jednotky "vytáhly" tři osoby. Pes měl zjistit druh výbušnin, které se v bytě nacházely (byl schopen identifikovat až osm druhů), teroristé ho ale zastřelili.

"Je to jako ztratit jednoho ze svých kolegů," vyjádřil se krátce po smrti zvířete jeden z policistů.

Sedmiletá fenka se rázem stala hrdinkou sociálních sítí. "Odpočívej v pokoji, Diesele," vzkazují jí lidé z celého světa a oceňují její statečnost v boji s terorismem. Francouzi pak hrdě konstatují, že "padla za naše barvy".

Informace na Twitteru francouzské policie o smrti psa se brzy dočkala tisíce retweetů a lajků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Rusko stálo za smrtí Litviněnka v Británii, oznámil evropský soud

Rusko je odpovědné za smrt svého zběhlého agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Uvedl to ve svém úterním verdiktu Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem plutonia 210 a ještě před svou smrtí z otravy obvinil šéfa Kremlu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy