Bezručovo divadlo slaví 75 let. Nepamatuji si, jak vypadá divák, říká ředitel

ČTK ČTK
30. 11. 2020 12:52
Za vážnou a v historii Divadla Petra Bezruče nejsložitější považuje jeho ředitel Jiří Krejčí současnou situaci související s vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Divadlo si přitom nyní, v době pandemie, připomíná 75 let od vzniku. Soubor ale neslaví, nehraje pro diváky v sále a neustále vyhlíží ukončení restrikcí.
Divadlo Petra Bezruče v Ostravě slaví 1. prosince 75 let.
Divadlo Petra Bezruče v Ostravě slaví 1. prosince 75 let. | Foto: ČTK

Ve své historii divadlo uvedlo 670 premiér, letošní sezona spojená s jubileem jich ale do celkového součtu přidala jen málo.

"Současná situace je poměrně vážná a podobnou divadlo dosud nepamatuje," říká Krejčí, podle nějž je Divadlo Petra Bezruče zcela závislé na příjmech od diváků. "Ti prostě a jednoduše nejsou. Tohle trvá již osm měsíců a změna k lepšímu je v nedohlednu," upozorňuje.

Podle něj má herecký soubor obrovskou chuť pracovat, avšak lze u něj již vypozorovat určitou frustraci z toho, že pořád jen zkouší a nemá možnost výsledky své práce předvést publiku. "Tohle období je pravděpodobně nejsložitější za celou divadelní historii. Naprosto nelze smysluplně plánovat, chybí finance, chybí diváci, chybí skoro vše. Už si ani nepamatuji, jak divák vypadá," shrnuje Jiří Krejčí.

Za 75 let existence souborem prošly stovky herců. "Byly mezi nimi velké osobnosti," zdůrazňuje mluvčí Michaela Kubicová. Podle ní se mimořádně důležitou v historii divadla stala sezona 1959/1960, a to díky příchodu téměř celého absolventského ročníku pražské DAMU s režiséry Janem Kačerem a Evženem Němcem. "Svou divadelní a hereckou kariéru zde začali například Petr Čepek, Nina Divíšková, Ladislav Mrkvička či František Husák," vyjmenovává mluvčí.

K výrazným osobnostem divadla patřil také předloni zesnulý Luděk Eliáš, který dlouhá léta náležel ke kmenovým hercům a v letech 1961 až 1966 instituci vedl.

Ředitel divadla Jiří Krejčí odkrývá bustu ostravského herce, režiséra a pamětníka holokaustu Luďka Eliáše, 2018.
Ředitel divadla Jiří Krejčí odkrývá bustu ostravského herce, režiséra a pamětníka holokaustu Luďka Eliáše, 2018. | Foto: ČTK

Bezručovo divadlo vzniklo bezprostředně po skončení druhé světové války, v květnu 1945. Tehdy skupina mladých ochotníků založila soubor, který chtěl prostřednictvím umění výchovně působit na děti a mládež.

Pod názvem Kytice hráli na adrese Masarykovo náměstí 33 v původním sále Divadla loutek. Po rozpadu Kytice našli místo v Přívozské ulici v bývalém Katolickém domě již jako profesionální soubor. "A právě 1. prosince 1945 tam zahájilo svou činnost Divadlo mladých. Název Divadlo Petra Bezruče používá od prosince 1955," doplňuje mluvčí Kubicová.

Divadlo si tak od založení budovalo jiný typ repertoáru než místní "velké" scény.

Po úvodním představení nazvaném Jak se Honza učil bát, které bylo na programu 1. prosince 1945, divadlo oficiálně zahájilo 13. prosince premiérou hry Viktora Dyka Ondřej a drak.

Divadlo Petra Bezruče v Ostravě slaví 1. prosince 75 let.
Divadlo Petra Bezruče v Ostravě slaví 1. prosince 75 let. | Foto: ČTK

Divadlo Petra Bezruče se pak ještě několikrát stěhovalo a měnilo název - jmenovalo se Divadlo mladých, Městské divadlo mladých nebo Činohra Petra Bezruče. Putovalo do Domu kultury pracujících Ostravy, dnešního Domu kultury města Ostravy, roku 1991 se vrátilo k původnímu názvu Divadlo Petra Bezruče.

Od začátku 90. let minulého století také divadlo působí v budově Blaník v ulici 28. října. Má dvě scény, velkou scénu a komorní prostor zvaný Márnice.

V roce 1997 bylo Bezručovo divadlo zrušeno jako příspěvková organizace, od té doby v něm funguje samostatná Divadelní společnost Petra Bezruče, využívající víceletý grant města Ostravy.

V divadle působí některé výrazné herecké osobnosti regionu. Například Norbert Lichý, který získal v roce 2008 Cenu Thálie v kategorii mužský herecký výkon za roli Mendela Singera v inscenaci Job.

Oslavy letošního jubilea spojeného s datem 1. prosince 1945 ovlivní koronavirová epidemie a s ní související opatření. "Z důvodu probíhající koronavirové pandemie nebudeme pořádat žádné velkolepé oslavy. Máme však radost, že se ještě před vypuknutím pandemie podařilo ve spolupráci s Českou televizí natočit o našem divadle dokument Někdo to rád Bezruč," doplňuje mluvčí divadla.

Česká televize pořad uvede počátkem února 2021 spolu se záznamem inscenace Transky, body, vteřiny.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 60 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy