Vedení Brna kvůli úsporám zvažuje převod tamního Národního divadla na stát

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 11. 2020 14:16
Vedení Brna se kvůli klesajícím příjmům městského rozpočtu vrací k myšlence převést Národní divadlo Brno na stát. Pro takový krok by však bylo zapotřebí změnit zákon. O podpoře pro tuto změnu na pondělní videokonferenci jednala primátorka Markéta Vaňková z ODS s jihomoravskými krajskými zastupiteli.
Národní divadlo Brno má k dispozici tři divadelní budovy: Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo (na snímku) a Redutu.
Národní divadlo Brno má k dispozici tři divadelní budovy: Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo (na snímku) a Redutu. | Foto: ČTK

"Hovoří se o tom delší dobu. Téma jsme otevřeli v souvislosti s aktuální situací, kdy předpokládáme výrazný propad daňových příjmů města a hledáme, kde snížit jeho výdaje. Pouze provozní náklady Národního divadla Brno jsou 600 milionů korun ročně," říká Vaňková.

Plán na převod divadla do správy státu vychází z toho, že Národní divadlo Brno má přesah na celou Moravu. Stejný krok zvažuje i Ostrava, jejíž Národní divadlo moravskoslezské také slouží divákům z okolních krajů. Obě divadla by tak měla mít stejný status jako pražské Národní divadlo, které je centrem pro diváky z Čech.

Brno i Ostrava nyní projednávají jednotný postup při jednání se státem.

"Tuto myšlenku jsem probírala se všemi ministry kultury, se kterými jsem se ve funkci primátorky dosud setkala, bohužel zatím nebyla z jejich strany kladně akceptována," říká Vaňková.

K přechodu pod správu státu se podle ní staví kladně i ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. "Chceme o tom jednat i se zástupci kulturní obce v Brně a ideálně i celorepublikově a máme za to, že by tento, podle nás logický návrh mohl být podpořen. Pro brněnskou kulturu by to samozřejmě přineslo větší možnosti financování," dodává Vaňková.

Česká televize minulý týden informovala, že brněnská kultura bude příští rok hospodařit s rozpočtem skoro o 60 milionů korun nižším než letos. Město dalo svým příspěvkovým organizacím za úkol snížit provozní výdaje, což se dotkne Filharmonie Brno i Centra experimentálního divadla, kam spadají Husa na provázku a HaDivadlo.

První výpovědi už kvůli tomu rozdalo právě Národní divadlo Brno, kterému v rozpočtu bude chybět 20 milionů na tržbách. Dalších 9,5 milionu mu škrtne město, celkově tak divadlu vypadne 30 milionů korun.

"Diváci neuvidí řadu inscenací, budeme hrát méně. Museli jsme rozdat napříč divadlem osm výpovědí, další čtyři místa, kde dobíhaly smlouvy, už zůstanou neobsazená," řekl ředitel Glaser.

Výpověď dostal například dirigent Jaroslav Kyzlink, který je s Národním divadlem Brno přitom spjatý skoro 30 let. Podle Glasera je však opatření přechodné. "Pevně věřím, že poté, co se zvedneme ze země a vrátí se diváci, podaří se nám navýšit tržby, rozjede se ekonomika a město vrátí příspěvek na původní výši, tak se budeme chtít vracet zpátky na množství úvazků," dodal ředitel divadla pro Českou televizi.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy