Husa na provázku chystá hru Turnový háj, založenou na časopiseckých sloupcích baskytaristky Plastiků

ČTK ČTK
20. 3. 2018 15:32
Osobitý ženský pohled na českou současnost přinese inscenace Turnový háj, kterou dokončuje brněnské divadlo Husa na provázku. Jako předloha posloužily časopisecké sloupky Evy Turnové, bývalé dlouholeté baskytaristky The Plastic People of the Universe a dalších kapel. Premiéra inscenace Turnový háj se bude konat 23. března 2018.
Eva Turnová.
Eva Turnová. | Foto: Vojtěch Marek

Sloupky hudebnice a někdejší baskytaristky The Plasic People of the Universe Evy Turnové vyšly v šesti knižních výborech.

"Zaujaly mě především vtipem, lehkostí, ironií, se kterou autorka nahlíží na současný svět. Dělá si legraci z toho, že jsme společnost lidí neustále kontrolujících mobily, dělá si legraci ze současné politické scény i ze sebe samotné," řekla režisérka hry Gabriela Ženatá.

Na základě scénáře Sabiny Machačové vzniklo pásmo, které volně spojuje motivy a témata jednotlivých sloupků. Inscenace se točí kolem postavy Evy Turnové v podání Růženy Dvořákové, jež ironicky glosuje společenské dění i vlastní život.

Spolu s Dvořákovou na sklepní scéně vystoupí čtyři herci. Ondřej Jiráček ztvární dalšího člena Plastiků Vratislava Brabence, Milan Holenda, Dominik Teleky a Jaroslav Tomáš si rozdělí veškeré další úlohy a utvoří také kapelu. Několik písní na základě sloupků Turnové složil a s kapelou nacvičil Martin Kyšperský z brněnské skupiny Květy.

Eva Turnová se narodila v roce 1966 a vystudovala angličtinu a češtinu. Věnovala se překládání, ale především hudbě. Hrála třeba ve skupinách Odvážná srdce, DG 307 a Šílenství, má vlastní projekt Eturnity. S The Plastic People of the Universe koncertovala patnáct let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy