"Udělali jsme z toho detektivku o tom, kam se ztratila matka Aloise Nebela v roce 1945," popisuje Skala. Autor románu Rudiš se na vzniku inscenace nepodílel. "Popřál nám hodně štěstí a řekl, ať si s tím děláme, co chceme," vysvětluje režisér. Spisovatel, který v Liberci kdysi studoval, by však měl být přítomen na premiéře.
Komiksový román vypráví o skromném výpravčím, jenž žije na zapadlém horském nádraží v Bílém Potoce. Text se vyjadřuje k minulosti i přítomnosti. "Tomu hrozně svědčí forma komiksu, kdy se můžete vracet, otáčet stránky, zůstat na jednom políčku, jak dlouho potřebujete," myslí si režisér.
Tento princip samozřejmě v divadle nefunguje. "Takže my jsme hrozně dlouho ještě na zkouškách pracovali s nějakým textem, který jsem přinesl, ale hledali jsme, jak těch několik dějových a časových rovin odvyprávět tak, aby nestály vede sebe, ale tvořily jeden příběh, proplétaly a vytvářely efekt příčin a důsledků," líčí Adam Skala.
Výsledek se podle něj zásadně liší od první verze, se kterou přišel na první zkoušku. "Tři čtyři týdny jsme přepisovali, hledali a zkoušeli, co nám bude fungovat, v čem bude hercům komfortně," shrnuje.
Hlavní roli výpravčího ztvární Václav Helšus. Ani on si původně nedokázal představit, jak bude možné vtisknout komiksu jevištní podobu. "Pak jsme dostali text a to vypadalo hodně zajímavě, protože se z toho dala udělat moderní divadelní hra," vzpomíná Helšus.
Postava Aloise Nebela je mu charakterově blízká. "Tím, že má ten vnitřní svět a vidí některé věci, co se už staly, možná vidí trochu dopředu. A v tom dennodenním, řekněme šedivém světě má takové ostrůvky své fantazie a tam se já rád pohybuji také," dodává.
V dalších rolích účinkují Jana Hejret Vojtková, Tomáš Impseil, Přemysl Houška, Eliška Jansová, Jaromír Tlalka či Tomáš Holý. Atmosféru hor a vlaků inscenaci dodá hudba Jakuba Königa známého pod uměleckým jménem Kittchen.
Po páteční premiéře následují nejbližší reprízy 12. a 26. února a znovu 4. a 23. března.