Členové opavského divadla zahráli ve výloze obchodního domu

ČTK ČTK
14. 4. 2021 19:06
Herci ze Slezského divadla v Opavě vystoupili ve výloze obchodního domu Slezanka. Pro tuto příležitost připravili speciální program, který uvedli několikrát.
Herci ze Slezského divadla Opava ve výloze obchodního domu Slezanka.
Herci ze Slezského divadla Opava ve výloze obchodního domu Slezanka. | Foto: ČTK

Ve středu akce nazvaná Oživená Slezanka skončila. Divadlo se jejím prostřednictvím připojilo k výzvě Oživené výlohy, kterou v lednu založili umělci ze souboru Cirk La Putyka na podporu kultury i dalších zavřených podniků.

Poprvé se herci ve výloze opuštěného obchodního centra představili v pondělí. Zazněly oblíbené operní árie či ukázky z činoherních a baletních inscenací. Zájem o vystoupení ve výloze byl podle divadelníků velký, ve středu je sledovala stovka lidí.

V netradičních aktivitách, k nimž se uchýlilo kvůli protipandemickým opatřením, bude Slezské divadlo Opava pokračovat. Natočilo například záznam inscenace Broučci, kterou zveřejní jako dárek dětem k Mezinárodnímu dni dětské knihy. K vidění bude na webu příští pátek a sobotu 23. a 24. dubna.

Obchodní centrum Slezanka je panelová budova postavená na místě, kde v 17. století stály starobylé právovárečné domy. Blok se sídlištní podobou navazuje na historickou zástavbu centra a sousedí s gotickým chrámem.

Budova na centrálním Horním náměstí je dlouhodobě problémová. Dřívější vedení města ji koupilo v roce 2008 od soukromého vlastníka a vyjádřilo ochotu investovat do opravy či zbourání Slezanky a výstavby nového centra. Na uhrazení kupní ceny si město vzalo úvěr 270 milionů korun.

Obchodní dům pak byl dlouho téměř prázdný, až v roce 2012 se podařilo najít někoho, kdo má zájem jej provozovat. Přesto se dlouhodobě nedařilo prostory pronajímat.

Město nakonec přistoupilo na prodej developerské firmě. Na místě Slezanky mělo vzniknout nové obchodní centrum. Přípravy se ale vlekly a nakonec převládl názor, že obchodní centrum by se stavět nemělo. Změnu ovlivnil i vznik nedalekého obchodního centra Breda & Weinstein.

Po dohodě developer ustoupil od záměru. Od té doby radnice řeší, co se Slezankou dál. Městu se nedaří ji pronajmout ani prodat.

 

Právě se děje

před 3 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy