Shakespearovské slavnosti uvedou Zimní pohádku, krále ztvární Hofmann s Isteníkem

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 4. 2019 14:24
Divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti letos uvede čtyři premiéry. Tradiční přehlídku pod širým nebem na Pražském hradě zahájí 25. června inscenace autorovy Zimní pohádky, která pochází z let 1610 až 1611.
Veronika Arichteva a Martin Hofmann budou účinkovat v Zimní pohádce.
Veronika Arichteva a Martin Hofmann budou účinkovat v Zimní pohádce. | Foto: Agentura Schok, Pavel Mára

Příběh zničující žárlivosti, naděje a zázraků situoval William Shakespeare na Sicílii a částečně do Čech, jimž překvapivě propůjčil moře. Režisérem inscenace se stane Pavel Khek, v roli sicilského krále Leontese mají alternovat Martin Hofmann a Michal Isteník, tedy hvězdy nedávného televizního seriálu Most! V dalších rolích se představí Petra Špalková, Veronika Arichteva, Alena Mihulová nebo Saša Rašilov.

Alena Mihulová a Saša Rašilov ze Zimní pohádky.
Alena Mihulová a Saša Rašilov ze Zimní pohádky. | Foto: Agentura Schok, Pavel Mára

V programu festivalu budou následovat Zkrocení zlé ženy v Ostravě a Romeo a Julie v Bratislavě. Hrát se bude také v Brně.

Diváckému zájmu se může těšit i loňská novinka Dobrý konec všechno spraví v režii J. A. Pitinského s Martinem Dejdarem v roli francouzského krále, předloni uvedená tragédie Hamlet v režii Michala Vajdičky s Jaroslavem Pleslem v titulní roli či komedie Večer tříkrálový, Mnoho povyku pro nic a Veselé paničky windsorské.

Na několik večerů se vrátí i pět let starý Sen noci svatojánské v režii dua SKUTR, který měl vloni ohlášenou derniéru. "Ukázalo se, že diváci si bez tohoto rozpustilého představení léto jednoduše neumějí představit," vysvětlují pořadatelé.

Repertoár v Praze zpestří hosté z Ostravy (Zkrocení zlé ženy) a Bratislavy (Komedie omylů). Hrát se bude opět v Královské zahradě Pražského hradu a na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí.

Přehlídka zahrne 13 her a 157 představení, potrvá do 6. září. Pro ctitele Shakespeara v originále nastuduje Prague Shakespeare Company tragédii Othello. Vstupenky jdou do prodeje 24. dubna.

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava otevře 15. července Zkrocení zlé ženy v režii Vojtěcha Štěpánka v hlavní roli s Kristýnou Leichtovou. Chybět nebudou ani ostravská stálice Komedie omylů nebo hostující inscenace.

V Brně mohou návštěvníci od 17. července zajít na inscenaci Veselých paniček windsorských. Následovat budou další populární Shakespearovy komedie a vyvrcholením sezony se stane Hamlet, který letošní část slavností v Brně uzavře.

Slovenskou část přehlídky odstartuje 5. července v Bratislavě Romeo a Julie v režii Dodo Gombára. V titulních rolích se představí Mária Schummerová a David Hartl.

Letní shakespearovské slavnosti se začaly konat na Pražském hradě za éry Václava Havla. První představení, jímž byl Sen noci svatojánské v režii Jana Kačera, se uskutečnilo roku 1990.

Od roku 1998 agentura Schok pořádá slavnosti pravidelně. K nejúspěšnějším představením festivalu patřil Král Lear s Janem Třískou a Jiřím Langmajerem, který uspěl v Anketě Divadelních novin a dnes již nežijícímu Třískovi vynesl Cenu Alfréda Radoka. Generálním partnerem letošního ročníku festivalu je skupina PPF.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy