Portrét chorobného psavce. Vila Štvanice uvádí adaptaci Juráčkových deníků

ČTK ČTK
8. 6. 2021 10:00
Divadelní soubor Tygr v tísni toto úterý v pražské Vile Štvanice uvede adaptaci posledních deníků Pavla Juráčka, režiséra a scenáristy československé filmové nové vlny. Mapují jeho život po zákazu tvorby a výpovědi z barrandovských studií po roce 1968.
Snímek z předchozí inscenace Juráčkových deníků souborem Tygr v tísni, 2012.
Snímek z předchozí inscenace Juráčkových deníků souborem Tygr v tísni, 2012. | Foto: Tygr v tísni

Inscenace v režii Ivo Kristiána Kubáka a Marie Novákové navazuje na dramatizaci Juráčkových zápisků Deník 1959 - 1974, kterou Tygr v tísni uvedl roku 2012.

Novinka nazvaná Deník 1974-1989 popisuje dobu setrvalého tlaku ministerstva vnitra poté, co Juráček podepsal Chartu 77, jeho nucenou emigraci do Mnichova a návrat zpět do vlasti bez možnosti tvořit a pracovat.

Tvůrci uvádějí, že vytvořili existencialistický čtyřportrét chorobného psavce, neustále o sobě pochybujícího a sebezpytujícího génia, jehož talent, fantazii a vůli k životu dusí příkazy, zákazy, cenzura, diktovaný vkus, nucená emigrace do cizího světa i vlastní lenost a rezignace.

Ve světě normalizovaného Československa ani v západoevropské metropoli není Juráček schopen se zorientovat a uplatnit. Inscenace je tak výpovědí člověka, který zaplál a shořel na vrcholu sil, říkají autoři. Příběh Pavla Juráčka vnímají také jako příspěvek k příběhům českých emigrantů a jejich obtížím mimo vlast.

Ve chvíli, kdy natočil náročný velkofilm Případ pro začínajícího kata, do kterého investoval veškerou tvůrčí energii, ve chvíli, kdy se znovu oženil a narodil se mu syn, přijely v roce 1968 tanky a život jako by skončil. Juráčkovi docházely peníze, vztahy se rozpadaly a malá naděje, že v emigraci začne svobodně psát, se záhy rozplynula. Jednak proto, že chtěl tvořit doma, jednak protože měl vysoké nároky na sebe sama, své spolupracovníky i zadavatele. Nedokázal se naučit řeč a adaptovat se v novém prostředí.

Jediné, co Juráčkovi zůstalo, byly ženy, které dokázal svést i ve stavu nejhlubší krize a chudoby a které měly tendenci jej zachraňovat. Juráček si den co den psal obsáhlý, pregnantně formulovaný deník, který byl v době společenské izolace jeho nejlepším přítelem, svědkem duševní temnoty a stavu společnosti.

V inscenaci účinkují Jiří Böhm, Tomáš Havlínek, Petr Šmíd a Marie Švestková. Po úterní premiéře se reprízy ve Vile Štvanice konají 9. a 13. června.

Obsáhlými Juráčkovými deníky se před několika lety inspiroval i projekt Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., který v režii Jana Mikuláška uvedla brněnská Reduta. Později byl přenesen do pražského Divadla Na zábradlí a získal Cenu Alfréda Radoka za rok 2013.

 

Právě se děje

před 41 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy