Podcast Petra Viziny: Byli Juráček, Havel nebo Vaculík hodní? Směju se, říká Horáková

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
25. 6. 2020 18:00
S Daňou Horákovou o uctívání pomníků, hodných i zlých mužích a ztraceném pudu sebezáchovy.

"V zrcadle se člověk rád vidí nalíčený nebo v masce. Nerad se odhaluje, dokonce i sám před sebou," říká Daňa Horáková o vzniku své knihy nazvané O Pavlovi.

Novinářka, spisovatelka i bývalá ministryně kultury spolkové země Hamburk se v ní vrací k manželství s ikonou československé nové vlny 60. let, režisérem Pavlem Juráčkem. Portrét jejich vzájemného vztahu však rozhodně není ikonický.

Podcast s Daňou Horákovou si můžete poslechnout zde:

Horáková v knize zkoumá povahu manželství, které pro ni znamenalo sebedestrukci. Zároveň jde o poněkud nelichotivý portrét Pavla Juráčka samotného, jehož nekritické uctívání v Česku nazývá Horáková morbidním.

"Napsala mi absolventka FAMU a za knihu mi vynadala. Že se nesluší takhle mluvit o géniovi. A že ho má velmi ráda, přestože ho neznala. To je pro mě morbidní, zamilovat se do obrazu, který Pavel po sobě zanechal. Zamilovat se do pomníku," říká.

Kniha O Pavlovi není jen portrétem jednoho vztahu, ale také československého disentu 70. a 80. let minulého století i života v německém exilu.

"Měla jsem kolem sebe spoustu hodných chlapů, ale když se objevil Pavel, zmizel můj pud sebezáchovy," rekapituluje Horáková. "Jestli se dá říct o Václavu Havlovi nebo Ludvíku Vaculíkovi, že to byli hodní chlapi? Doufám, že vidíte, jak se směju."

Režisér Pavel Juráček zemřel v květnu 1989. Na podzim vyjde čtvrtá, poslední část jeho deníků, které se staly literární senzací. "Co tam o mně píše, není žádný chvalozpěv, přesto jsem je nakladateli dala," konstatuje Daňa Horáková.

Vítejte u podcastu Na dotek. Jeho dnešním hostem je Daňa Horáková. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy