Podcast Petra Viziny: Byli Juráček, Havel nebo Vaculík hodní? Směju se, říká Horáková

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
25. 6. 2020 18:00
S Daňou Horákovou o uctívání pomníků, hodných i zlých mužích a ztraceném pudu sebezáchovy.

"V zrcadle se člověk rád vidí nalíčený nebo v masce. Nerad se odhaluje, dokonce i sám před sebou," říká Daňa Horáková o vzniku své knihy nazvané O Pavlovi.

Novinářka, spisovatelka i bývalá ministryně kultury spolkové země Hamburk se v ní vrací k manželství s ikonou československé nové vlny 60. let, režisérem Pavlem Juráčkem. Portrét jejich vzájemného vztahu však rozhodně není ikonický.

Podcast s Daňou Horákovou si můžete poslechnout zde:

Horáková v knize zkoumá povahu manželství, které pro ni znamenalo sebedestrukci. Zároveň jde o poněkud nelichotivý portrét Pavla Juráčka samotného, jehož nekritické uctívání v Česku nazývá Horáková morbidním.

"Napsala mi absolventka FAMU a za knihu mi vynadala. Že se nesluší takhle mluvit o géniovi. A že ho má velmi ráda, přestože ho neznala. To je pro mě morbidní, zamilovat se do obrazu, který Pavel po sobě zanechal. Zamilovat se do pomníku," říká.

Kniha O Pavlovi není jen portrétem jednoho vztahu, ale také československého disentu 70. a 80. let minulého století i života v německém exilu.

"Měla jsem kolem sebe spoustu hodných chlapů, ale když se objevil Pavel, zmizel můj pud sebezáchovy," rekapituluje Horáková. "Jestli se dá říct o Václavu Havlovi nebo Ludvíku Vaculíkovi, že to byli hodní chlapi? Doufám, že vidíte, jak se směju."

Režisér Pavel Juráček zemřel v květnu 1989. Na podzim vyjde čtvrtá, poslední část jeho deníků, které se staly literární senzací. "Co tam o mně píše, není žádný chvalozpěv, přesto jsem je nakladateli dala," konstatuje Daňa Horáková.

Vítejte u podcastu Na dotek. Jeho dnešním hostem je Daňa Horáková. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 34 minutami

Češi v průběhu pandemie víc stahovali nelegální filmy, říká šéfka fondu

V průběhu pandemie koronaviru v Česku opět stouplo nelegální stahování filmů. Na panelové diskusi, kterou ve čtvrtek v Praze uspořádal karlovarský festival, to řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Podle ní je stávající situace příležitostí k osvětě, protože mnoho lidí stále neví, zda si audiovizuální obsah stahuje legálně, nebo nelegálně.

"Připravovaná novela autorského zákona obsahuje sice nástroje, které by měly pomoci zneškodňovat nelegální úložiště. Uživatelé by také měli vědět, že když platí za bajty, neznamená to, že platí za autorská práva," řekla Fraňková. Podle ní jsou české legální VOD platformy stále málo vidět a je třeba posílit jejich propagaci.

Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms konstatoval, že jeho firmě během krize stoupla distribuce formou video-on-demand, to znamená videa na vyžádání. "Zasáhlo to lidi, na které bychom si netroufli, zájem se vrací na 2,5 až trojnásobek toho, co bylo před krizí," řekl Andrle. Legální nabídka stahování filmů v Česku ale stále není širší než nabídka toho, co poskytují nelegální servery, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy