Havlovské divadlo má být vždy aktuální. Rychlík režíruje Zahradní slavnost

ČTK ČTK
3. 6. 2021 14:04
Východočeské divadlo v Pardubicích tuto sobotu uvede hru Zahradní slavnost, kterou v roce 1963 napsal budoucí disident a prezident Václav Havel. Režíruje Břetislav Rychlík, hlavní roli ztvární Petr Borovec. Po nedělní repríze je Zahradní slavnost na programu ještě 13. a 19. června.

Mladík Hugo Pludek by měl pomýšlet na budoucnost, místo toho ale hraje sám se sebou šachy. Protože hráč, který vždy prohraje i vyhraje zároveň, se neztratí. Vlivný Franta Kalabis je zaneprázdněný přípravou zahradní slavnosti.

"Hugo se tam vypraví také, hravě pronikne do principů likvidačního úřadu i jeho protistrany, totiž zahajovačského výboru, a stane se hlavou Ústřední komise pro zahajování i likvidování," přibližuje děj dramaturgyně Jana Pithartová.

Divadlo nejdřív Břetislavu Rychlíkovi navrhlo, aby nastudoval Havlovu pozdější Asanaci. Tu už ale režisér uvedl v ukrajinském Národním divadle. Měl dojem, že v nejbližších letech jí nemůže dát nic nového.

"Asanace je hra o jistém zklamání z nepovedených revolucí, zatímco Zahradní slavnost s tématem vyprahlosti, nicoty, vítězství fráze se mi zdála nesmírně aktuální, což havlovské divadlo vždycky má být. A taky je to neuvěřitelně vtipná hra," popisuje Rychlík.

Východočeské divadlo Pardubice po dlouhé odmlce způsobené pandemií koronaviru otevřelo 26. května reprízou parodické komedie Velká bankovní loupež. Venkovní představení Tři veteráni hrálo v podhradí Kunětické hory už o pět dnů dříve.

"S diváky se do divadelní galerie ve foyer navrátilo i výtvarné umění, prostory divadla nyní zdobí výstava fotografií pardubického cestovatele, polárníka, spisovatele, hudebníka a dobrodruha Oldřicha Bubáka," doplňuje mluvčí Radek Smetana.

Při návštěvě diváci musí dodržovat epidemická opatření. Kapacita hlediště je 50 procent, lidé musí nasadit respirátory. S sebou také musí mít doklad o negativním antigenním nebo PCR testu, případně doložit, že prodělali covid-19 nebo jsou očkovaní. Na vše se vztahují různé lhůty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy