O bezmoci bude hrát v Arše šedesát obyvatel Prahy

ČTK ČTK
12. 9. 2014 13:48
Divadelní inscenaci Inventář bezmoci připravila v Divadle Archa mezinárodně uznávaná režisérka Edit Kaldor.
Edit Kaldor.
Edit Kaldor. | Foto: teaterskolen-efteruddannelsen.dk

Praha - Více než šedesát obyvatel Prahy od osmi do třiadevadesáti let zapojila do svého nového projektu, který vzniká pro Divadlo Archa, mezinárodně uznávaná režisérka Edit Kaldor. Inscenace nese název Inventář bezmoci a bude uvedena 16. a 17. září.

V Inventáři bezmoci dává dohromady svoje poznatky a zkušenosti s bezmocí více než šest desítek obyvatel Prahy různého věku, profesí, pocházejících z nejrůznějších prostředí.

"Režisérka Edit Kaldorová se obrátila na lidi, kteří mají zkušenost s bezmocí a jsou ochotni o tom mluvit. Pro Divadlo Archa tak vzniká unikátní představení, ve kterém je bezmoc vnímána jako rovnocenná ostatním součástem života," uvedl k první premiéře nové sezony ředitel Archy Ondřej Hrab.

Inventář bezmoci mapuje desítky lidských příběhů, ve kterých se bezmoc objevuje v různých podobách. "Dokumentární divadelní akce je tak zároveň výjimečnou sociální sondou, která přesahuje hranice divadla," doplnil Hrab. Do přípravy představení se zapojila řada organizací angažujících se v pomoci jedincům v nouzi.

Po uvedení pražského zpracování Inventáře bezmoci, které se uskuteční 16. a 17. září ve světové premiéře na festivalu Akcent, vzniknou v průběhu následujícího roku další verze inscenace, a to v Amsterdamu, Berlíně a Poznani. Ty budou vytvořeny vždy ve spolupráci s místními obyvateli příslušného města a nabídnou tak osobitý portrét daného místa.

Edit Kaldor, původem z Budapešti, emigrovala z Maďarska už jako teenager. Po deseti letech strávených v New Yorku se vrátila do Evropy, nyní žije a pracuje v Amsterdamu. Kombinuje konceptuálně výrazné formy, které je možné zřídka vidět v divadle, s osobním přístupem k existenciálním tématům. Ve svých projektech obvykle pracuje s neprofesionálními performery a často do své práce včleňuje digitální média.

Na pražské inscenaci se vedle desítek amatérů podílejí Daniela Voráčková, Lukáš Jiřička, Jurrien van Rheenen, Andreas Bachmair, Lucie Špačková, Amálie Bulandrová, Anežka Rusevová, Jan Buria a Jan Mlčoch.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy