O bezmoci bude hrát v Arše šedesát obyvatel Prahy

ČTK ČTK
12. 9. 2014 13:48
Divadelní inscenaci Inventář bezmoci připravila v Divadle Archa mezinárodně uznávaná režisérka Edit Kaldor.
Edit Kaldor.
Edit Kaldor. | Foto: teaterskolen-efteruddannelsen.dk

Praha - Více než šedesát obyvatel Prahy od osmi do třiadevadesáti let zapojila do svého nového projektu, který vzniká pro Divadlo Archa, mezinárodně uznávaná režisérka Edit Kaldor. Inscenace nese název Inventář bezmoci a bude uvedena 16. a 17. září.

V Inventáři bezmoci dává dohromady svoje poznatky a zkušenosti s bezmocí více než šest desítek obyvatel Prahy různého věku, profesí, pocházejících z nejrůznějších prostředí.

"Režisérka Edit Kaldorová se obrátila na lidi, kteří mají zkušenost s bezmocí a jsou ochotni o tom mluvit. Pro Divadlo Archa tak vzniká unikátní představení, ve kterém je bezmoc vnímána jako rovnocenná ostatním součástem života," uvedl k první premiéře nové sezony ředitel Archy Ondřej Hrab.

Inventář bezmoci mapuje desítky lidských příběhů, ve kterých se bezmoc objevuje v různých podobách. "Dokumentární divadelní akce je tak zároveň výjimečnou sociální sondou, která přesahuje hranice divadla," doplnil Hrab. Do přípravy představení se zapojila řada organizací angažujících se v pomoci jedincům v nouzi.

Po uvedení pražského zpracování Inventáře bezmoci, které se uskuteční 16. a 17. září ve světové premiéře na festivalu Akcent, vzniknou v průběhu následujícího roku další verze inscenace, a to v Amsterdamu, Berlíně a Poznani. Ty budou vytvořeny vždy ve spolupráci s místními obyvateli příslušného města a nabídnou tak osobitý portrét daného místa.

Edit Kaldor, původem z Budapešti, emigrovala z Maďarska už jako teenager. Po deseti letech strávených v New Yorku se vrátila do Evropy, nyní žije a pracuje v Amsterdamu. Kombinuje konceptuálně výrazné formy, které je možné zřídka vidět v divadle, s osobním přístupem k existenciálním tématům. Ve svých projektech obvykle pracuje s neprofesionálními performery a často do své práce včleňuje digitální média.

Na pražské inscenaci se vedle desítek amatérů podílejí Daniela Voráčková, Lukáš Jiřička, Jurrien van Rheenen, Andreas Bachmair, Lucie Špačková, Amálie Bulandrová, Anežka Rusevová, Jan Buria a Jan Mlčoch.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kim v dopise pozval Trumpa na návštěvu Pchjong-jangu, píše jihokorejský deník

Severokorejský vůdce pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštěvu Pchjong-jangu. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom v pondělí informoval jihokorejský deník Čungang ilbo. Dopis byl již druhým, který Trump obdržel během srpna. Severní Korea nedávno uvedla, že je ochotna koncem září obnovit rozhovory se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Chvíli poté ale při testu vypálila projektily z dalekonosného raketometu. Bílý dům ani severokorejské úřady zatím tyto informace nijak nekomentovaly.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy