V DIVADLE Ne vy, ale systém je nemocný!

tbr
6. 9. 2014 18:47
Kam vyrazit v září na zajímavé divadelní premiéry. Nabízíme několik tipů.
Kam zajít na inspirativní divadelní premiéry? Nabízíme tři tipy na září.
Kam zajít na inspirativní divadelní premiéry? Nabízíme tři tipy na září. | Foto: Aktuálně.cz

Divadlo - Prázdniny neodvolatelně skončily a návraty do běžného pracovního tempa jsou leckdy frustrující. Překonat nechuť a nervozitu vám může pomoct i divadlo. V září bude uvedeno několik premiér, které vás ujistí, že ne vy, ale systém je nemocný.

Franz Kafka, Ivan Buraj, Dagmar Radová: Zámek (Záře integrace)

Doplněním podtitulu Záře integrace k ikonickému názvu Kafkova románu inscenační tým HaDivadla naznačuje, že předloha je pro tuto inscenaci jen základní konstrukcí, na které budují vlastní výpověď. Režisér Ivan Buraj s dramaturgyní Dagmar Radovou se zamýšlejí nad svobodou jednotlivce v kapitalistickém světě.

Franz Kafka
Franz Kafka | Foto: Aktuálně.cz

U Franze Kafky jeho K. bojuje se smyšleným absurdním systémem, který řídí jakási, až magicky nedostupná síla. Téměř sto let staré dílo v dnešní době nabývá nové významy. Pozice zaměstnance vede dle tvůrců ke zvěcnění člověka, manipulaci a ztrátě individuality. Člověk nemusí ničemu rozumět, hlavně když dělá, to co dělat má. Lidé dnes podobně jako K. usilují o něco, aniž by věděli o co.

Jedná se o hystericky přepjatý obrázek naší společnosti, nebo je tato kritika namístě? Autorský scénický experiment – analýza nové totality dneška nastaví zrcadlo stěžejné hodnotě demokracie, tedy svobodě, kterou do důsledků naplňujeme jenom stěží.

Premiéra 9. září 2014 v HaDivadle, Brno


Felicia Zeller: Klub outsiderů

Ostravské Divadlo Petra Bezruče si pro start do nové sezony vybralo současný titul německé spisovatelky Felicie Zeller. Inscenace s podtitulem Prokrastinační groteska v režii Jiřího Honzírka účtuje se sociálními nešvary korporátního prostředí a procesu hledání práce.

Felicia Zeller.
Felicia Zeller. | Foto: Externí

S prostředím pracovních úřadů se zřejmě seznámila většina z nás a v době ekonomické krize se ponižující hon za výdělkem stává stále akutnějším problémem. Moc úředníků je v podání této ostře kritické autorky zhoubnou sílou lidské individuality a důstojnosti. Člověk se ocitá v soukolí zkostnatělé byrokracie a dravého světa byznysu. Střední třída se stává klubem outsiderů a jenom těžce hledá své místo.

Výběr tématu je vzhledem k naší době velmi trefný. Člověk musí působit nadprůměrně, aby mohl žít svůj podprůměrný život. Jiří Honzírek cítí naléhavost problémů starého kontinentu, který se podle něj mění v muzeum a člověk v něm v exponát. Žijeme ještě vlastní životy, nebo se jenom stylizujeme ve vitrínách?

Premiéra 19. září 2014 v Divadle Petra Bezruče, Ostrava


Jan Nebeský, Lucie Trmíková, David Prachař: Peklo – Dantovské variace

Peklo není jenom biblickým místem pro bloudění hříšných duší po smrti. Jakožto metafora absolutního utrpení v dějinách literatury nabylo mnoho podob. Pro autorskou trojici Jan Nebeský, Lucie Trmíková a David Prachař, která se už podepsala pod více úspěšných spoluprací, je peklem krize střední věku.

Peklo.
Peklo. | Foto: 420people

Inspirací jim je Danteho Božská komedie. Tento opus magnum italské renesance je – jak jinak – podán netradičně. David Prachař jakožto představitel oné střední generace herecky předvede svůj vlastní boj se smutkem, nudou, leností a jinými tragikomickými aspekty tohoto věku.

Na jevišti se Prachař potká s výjimečným tanečním souborem 420PEOPLE, který tomuto námětu dodá artistní a metaforický ráz. Cynizmus a nekompromisně kritická povaha režijních interpretací Jana Nebeského jsou zárukou groteskního a hloubavého diváckého zážitku.

Premiéra 29. září 2014 v Experimentálním prostoru NoD, Praha

 

Právě se děje

před 5 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy