Pravda nevítězí, každý má tu svou. Burešová nastudovala Havlovu Žebráckou operu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 9. 2019 16:36
Městské divadlo Brno do nové sezony vstoupí inscenací Žebrácké opery Václava Havla. Text, který měl premiéru roku 1975 a zabývá se politickými hrami, bojem o moc a permanentními lžemi, v Brně režíruje Hana Burešová z pražského Divadla v Dlouhé.
Žebrácká opera bude mít v Brně premiéru příští sobotu. | Foto: Městské divadlo Brno

Zločineckým gangům budou v hlavních rolích šéfovat Petr Štěpán a Jan Mazák, na jevišti Činoherní scény se setkají s Markétou Sedláčkovou, Katarínou Mikulovou či Alenou Antalovou. Premiéra je plánována na příští sobotu 14. září.

Režisérka Hana Burešová. | Foto: ČTK

Havlova Žebrácká opera vznikla na motivy stejnojmenné předlohy Johna Gaye z roku 1728, jež svého času inspirovala i adaptaci německého dramatika Bertolta Brechta a skladatele Kurta Weilla. Ti látku upravili do satiry o ambivalenci morálky ve světě kapitálu.

Václav Havel svou verzi vytvořil roku 1972, kdy mu bylo 36 let, na objednávku pražského Činoherního klubu. Tam však kvůli obavám z postihů za spolupráci se zakázaným dramatikem nebyla uvedena.

Až o tři roky později ji se svým amatérským Divadlem na tahu nastudoval režisér Andrej Krob, toho času jevištní mistr Divadla Na zábradlí v Praze. Obrátil se na přátele kulisáky a šatnářky, kteří přivedli své známé: údržbáře, učitelky, úředníky či studenty. Soubor Divadla na tahu čítal téměř 20 lidí, profesionální herec však mezi nimi nebyl jediný. Žebráckou operu začali zkoušet v létě 1974.

Premiéru, která se konala 1. listopadu 1975 v hostinci U Čelikovských v Praze - Horních Počernicích, vidělo odhadem 250 až 300 lidí. Následovaly zásahy proti Havlovi, hercům i divákům ze strany tehdejší Státní bezpečnosti. Vyšetřování spustila zpráva na rádiu Svobodná Evropa odvysílaná druhý den s tím, že jediné svobodné divadlo v Československu uvedlo text Václava Havla. O týden později na toto téma vyšel článek v německém časopise Der Spiegel.

"Byla to první zkušenost s tím, že je režim opravdu pitomý. To, že se pak ze mě stal chartista, bylo následkem zpolitizování všeho, co následovalo," uvedl později Krob, jehož v dalších letech vyhazovali "od lopaty k lopatě". I Divadlo na tahu až do roku 1989 působilo převážně v soukromí.

Přes vědomí rizik se Havel premiéry v Horních Počernicích zúčastnil a později řekl, že si této premiéry vážil nejvíc ze všech, které kdy měl. Inscenaci tehdy na jeho přání nafotil Bohdan Holomíček, roku 2014 byla v Horních Počernicích odhalena pamětní deska připomínající události z roku 1975.

Pamětní deska v Horních Počernicích připomíná premiéru Žebrácké opery z roku 1975. | Foto: ČTK

Představení se v době normalizace stalo synonymem boje proti útlaku ze strany komunistického režimu, cenzuře a nesvobodnému politickému režimu.

Na profesionální scéně v Havlově vlasti byla Žebrácká opera uvedena až v červnu 1990, v pražském Činoherním klubu v režii Jiřího Menzela, který ji rok nato zfilmoval.

Krob režíroval Havlovu Žebráckou operu v letech 1975 až 2005 čtyřikrát, třikrát s Divadlem na tahu a jednou v Polsku.

Gayova Žebrácká opera posloužila pozdějšímu československému a českému prezidentovi jako předloha pro vlastní drama. Hru, v níž dva šéfové konkurenčních zločineckých gangů Macheath a Peachum a s nimi zkorumpovaný šéf policie Lockit bojují o moc nad londýnským podsvětím, Havel zbavuje romantiky i sentimentu.

Princip bezzásadovosti a lži dovádí ad absurdum: každý lže každému a každý zrazuje každého, nikdo není tím, kým se zdá být.

Téma je umocněno jazykem, jenž působí v komickém rozporu s postavami: gauneři, zloději a prostitutky se vyjadřují vysoce kultivovaně, jako dokonalí gentlemani a zároveň odborníci na psychologii, sociologii či etiku.

"Pravda nevítězí, protože každý zde má tu svou, a i ta platí, jen když se to vyplatí. Idealismus je směšný a musí zákonitě zemřít tam, kde za všech okolností vítězí pragmatický cynismus," uvádějí divadelníci v průvodním slovu k chystané brněnské inscenaci. Ta bude po úterní premiéře na programu Městského divadla Brno jen v září desetkrát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy