Divadlo v Dlouhé slaví 90 let, diváky poprvé oslovuje jako děti

ČTK ČTK
3. 12. 2019 16:04
Zaměření na všechny věkové kategorie včetně dětí a teenagerů charakterizuje pražské Divadlo v Dlouhé, které tuto středu oslaví 90. výročí.
Divadlo v Dlouhé tuto středu oslaví 90. výročí.
Divadlo v Dlouhé tuto středu oslaví 90. výročí. | Foto: ČTK

Třetím rokem zde působí režisérské duo Skutr, které si jako své potenciální nástupce vybrali členové dlouholetého uměleckého vedení Dlouhé. Coby svou čtvrtou práci zde Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří Skutr tvoří, nedávno uvedli Shakespearovy Sonety.

Ředitelka divadla Daniela Šálková.
Ředitelka divadla Daniela Šálková. | Foto: Libor Fojtík

Návštěvnost divadla se pohybuje kolem 95 procent. "A to přesto, že patříme k divadlům spíše větším v rámci pražského divadelního trhu," popisuje ředitelka Daniela Šálková.

Ta v roce 1995 s Janem Bornou, Hanou Burešovou a Štěpánem Otčenáškem zvítězila v konkurzu na provozování divadla tehdy vypsaném pražským magistrátem.

"Ještě když žil pan režisér Borna, začali jsme v uměleckém vedení uvažovat o případných nástupcích. Vzešli nám z toho jako jediní vhodní duo Skutr, které jsme oslovili. Udělali u nás jednu inscenaci na zkoušku jako hosté, aby zjistili, jak se jim u nás pracuje, jestli si porozumí se souborem. Na základě první inscenace, kterou byl tehdy před třemi lety Racek, se rozhodli, že do uměleckého vedení půjdou," líčí Šálková.

Divadlo mělo za dobu existence sedm názvů. "Historie nebyla kontinuální, u nás se několikrát zásadně změnilo směřování," připomíná ředitelka.

Divadlo v Dlouhé začalo roku 1929 jako Velká opereta, první operetní divadlo v Praze, a působilo tak do protektorátu.

Po válce však na tradici nenavázalo. Po krátkých obdobích činohry v 50. letech v Dlouhé ulici vzniklo první divadlo pro děti a mládež - podle sovětského vzoru, jako nástroj politické výchovy dětí a mládeže.

V té době přešlo pod správu magistrátu. Pak pod názvem Divadlo Jiřího Wolkera fungovalo až do roku 1989.

"Už když jsme se hlásili do konkurzu do Divadla v Dlouhé, rozhodně jsme chtěli být divadlem, které je otevřené nejrůznějším věkovým kategoriím včetně dětských diváků. Věnujeme se jim pravidelně, v tuto chvíli máme na repertoáru tři velké výpravné inscenace pro děti nejrůznějšího věku," líčí dnes ředitelka Šálková.

Jednou z inscenací je Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka, kterou podle literární předlohy Ludvíka Aškenazyho připravil v roce 2000 Jan Borna. Představení bývá vyprodáno měsíce dopředu, mělo již 548 repríz a divadlo ho uvede také 4. prosince, v den založení.

"Kromě vlastní tvorby pořádáme dva festivaly, jeden je Dítě v Dlouhé, ten už má za sebou 20 let, druhý je festival 13+. Na ten jsme velmi pyšní, protože to je festival pro teenagery, takovou tu těžce uchopitelnou věkovou kategorii," říká Daniela Šálková.

"Diváci, kteří k nám chodili jako děti, potom chodí na představení určená dospělým a ještě později přivedou své děti na další dětská představení, takže se to tak hezky zacyklí," dodává.

Po premiéře Sonetů začne v lednu zkoušet Hana Burešová komedii o tom, jak se dělá divadlo, nazvanou Bez roucha. A ke konci sezony Dlouhá uvede komorní inscenaci Lucie Trmíkové a Jana Nebeského jménem Vytržení panny z Barby.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy