Divadlo v Dlouhé uvádí Shakespearovy Sonety, připravilo je tvůrčí duo Skutr

Snímek z generální zkoušky Shakespearových Sonetů v pražské Dlouhé.
Snímek z generální zkoušky Shakespearových Sonetů v pražské Dlouhé.
Foto: Pavel Hejný
ČTK Kultura ČTK, Kultura
23. 11. 2019 12:58
Shakespearovy Sonety přivádí na jeviště Divadla v Dlouhé tvůrčí duo Skutr, tvořené režiséry Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským. Jedná se o jejich čtvrtou inscenaci v repertoáru pražské scény.

Sonety mají v Dlouhé premiéru tuto sobotu 23. listopadu, první repríza se koná v pondělí. Do konce roku bude inscenace na programu ještě 6. a 12. prosince. Účinkují Eva Hacurová, Marie Poulová, Marie Turková, Magdalena Zimová, Jan Meduna nebo Pavel Neškudla.

Na snímku vlevo je Eva Hacurová.
Na snímku vlevo je Eva Hacurová. | Foto: Pavel Hejný

Sbírka 154 sonetů, básní s typickým rytmem, které na jevišti zazní v překladu Martina Hilského, bývala kvůli svému obsahu dlouho cenzurována. Stala se i zdrojem spekulací o homosexualitě či bisexualitě anglického dramatika Williama Shakespeara.

V Sonetech je podle tvůrců láska, smyslnost, stárnutí těla, rozklad, nevěra, žert, slovní hříčka, paradoxy života, čistá krása, nesmrtelnost, milostný trojúhelník, milostný cit k muži i ke stárnoucí ženě. "William Shakespeare uchopil upadající sonetovou formu po svém a vtiskl jí věčné a autentické pocity, které prožíváme dodnes, pokud jsme někdy alespoň trochu někoho milovali," uvádějí autoři.

Podle Lukáše Trpišovského jsou divadelní Shakespearovy Sonety tak trochu deníkem jistého básníka, o kterém se nic neví, o vztahu k mladému šlechtici, jehož jméno ani podoba nejsou známé, a vztahu k tajemné černé dámě, u které ani není jisté, jak moc je její postava reálná nebo alegorická.

Každý sonet je letmým odleskem reality a stavu duše. "A také odleskem našich zkušeností. Každý sonet voní a chutná. Každý sonet je dialogem mezi já a ty," doplňuje Trpišovský.

Každý sonet představuje také minidrama, dialog mezi dvěma až třemi postavami, podotýká druhý režisér Martin Kukučka. "My se pokoušíme o znovuzhmotnění zásadního momentu jejich příběhu. Nechceme jenom odrecitovat verše, ale ani ukrást sonet, důležitá je tu i jeho básnická forma," dodává.

Nahoře je Jan Sklenář, dole Pavel Neškudla.
Nahoře je Jan Sklenář, dole Pavel Neškudla. | Foto: Pavel Hejný

Autorské inscenace dua Skutr kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, světelný design, text a zvuk. Vedle volné autorské tvorby také režírují opery, taneční inscenace, činohru, cirkus a další žánry.

Čtvrtým rokem jsou Kukučka a Trpišovský členy uměleckého vedení Divadla v Dlouhé. V repertoáru této scény mají Sonety spolu s Čechovovým Rackem, svým autorským projektem Sen v červeném domě a adaptací Havlových Dopisů Olze.

Kukučka a Trpišovský jako tvůrčí duo Skutr rovněž hostují v dalších divadlech v Česku, na Slovensku nebo v zahraničí. Nedávno například uvedli Erbenovu Kytici v pražském Národním divadle či Hoffmanovy povídky Jacquese Offenbacha v opeře Národního divadla Brno. V německém Essenu nastudovali Smetanovu Prodanou nevěstu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Sdruženář Pažout je po skoku na MS devátý, vede Jamamoto

Sdruženář Ondřej Pažout je devátý po skokanské části závodu na středním můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do desetikilometrové běžecké části, která odstartuje v 16:00, vyrazí s odstupem 41 sekund za vedoucím Rjotou Jamamotem z Japonska. Favorizovaný Nor Jarl Magnus Riiber vyběhne za obhajobou titulu na trať z třetího místa a ztrátou 22 sekund na lídra.

Juniorský mistr světa z roku 2018 Pažout skočil 103 metrů a ve dvaadvaceti letech se dlouho vyhříval v křesle pro vedoucího závodníka. V elitní desítce po skoku je na MS jako první Čech od šampionátu v Liberci před 12 lety. Aleš Vodšeďálek tehdy na středním můstku překvapil osmým nejlepším skokem, ale v běhu klesl na 37. místo.

Z dalších českých reprezentantů skočil Tomáš Portyk 94,5 metru a před během je třicátý s dvouminutovou ztrátou. Jan Vytrval zvládl o půl metru méně a do stopy se vydá o dvě místa a sedm sekund za Portykem.

před 23 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy