Divadlo v Dlouhé uvádí Shakespearovy Sonety, připravilo je tvůrčí duo Skutr

Foto: Pavel Hejný
ČTK Kultura ČTK, Kultura
23. 11. 2019 12:58
Shakespearovy Sonety přivádí na jeviště Divadla v Dlouhé tvůrčí duo Skutr, tvořené režiséry Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským. Jedná se o jejich čtvrtou inscenaci v repertoáru pražské scény.

Sonety mají v Dlouhé premiéru tuto sobotu 23. listopadu, první repríza se koná v pondělí. Do konce roku bude inscenace na programu ještě 6. a 12. prosince. Účinkují Eva Hacurová, Marie Poulová, Marie Turková, Magdalena Zimová, Jan Meduna nebo Pavel Neškudla.

Na snímku vlevo je Eva Hacurová.
Na snímku vlevo je Eva Hacurová. | Foto: Pavel Hejný

Sbírka 154 sonetů, básní s typickým rytmem, které na jevišti zazní v překladu Martina Hilského, bývala kvůli svému obsahu dlouho cenzurována. Stala se i zdrojem spekulací o homosexualitě či bisexualitě anglického dramatika Williama Shakespeara.

V Sonetech je podle tvůrců láska, smyslnost, stárnutí těla, rozklad, nevěra, žert, slovní hříčka, paradoxy života, čistá krása, nesmrtelnost, milostný trojúhelník, milostný cit k muži i ke stárnoucí ženě. "William Shakespeare uchopil upadající sonetovou formu po svém a vtiskl jí věčné a autentické pocity, které prožíváme dodnes, pokud jsme někdy alespoň trochu někoho milovali," uvádějí autoři.

Podle Lukáše Trpišovského jsou divadelní Shakespearovy Sonety tak trochu deníkem jistého básníka, o kterém se nic neví, o vztahu k mladému šlechtici, jehož jméno ani podoba nejsou známé, a vztahu k tajemné černé dámě, u které ani není jisté, jak moc je její postava reálná nebo alegorická.

Každý sonet je letmým odleskem reality a stavu duše. "A také odleskem našich zkušeností. Každý sonet voní a chutná. Každý sonet je dialogem mezi já a ty," doplňuje Trpišovský.

Každý sonet představuje také minidrama, dialog mezi dvěma až třemi postavami, podotýká druhý režisér Martin Kukučka. "My se pokoušíme o znovuzhmotnění zásadního momentu jejich příběhu. Nechceme jenom odrecitovat verše, ale ani ukrást sonet, důležitá je tu i jeho básnická forma," dodává.

Nahoře je Jan Sklenář, dole Pavel Neškudla.
Nahoře je Jan Sklenář, dole Pavel Neškudla. | Foto: Pavel Hejný

Autorské inscenace dua Skutr kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, světelný design, text a zvuk. Vedle volné autorské tvorby také režírují opery, taneční inscenace, činohru, cirkus a další žánry.

Čtvrtým rokem jsou Kukučka a Trpišovský členy uměleckého vedení Divadla v Dlouhé. V repertoáru této scény mají Sonety spolu s Čechovovým Rackem, svým autorským projektem Sen v červeném domě a adaptací Havlových Dopisů Olze.

Kukučka a Trpišovský jako tvůrčí duo Skutr rovněž hostují v dalších divadlech v Česku, na Slovensku nebo v zahraničí. Nedávno například uvedli Erbenovu Kytici v pražském Národním divadle či Hoffmanovy povídky Jacquese Offenbacha v opeře Národního divadla Brno. V německém Essenu nastudovali Smetanovu Prodanou nevěstu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy