Shakespeare napsal jen půlku Jindřicha VIII., zjistil český literární vědec

ČTK ČTK
25. 11. 2019 16:18
Historici už dlouho mají za to, že hru Jindřich VIII. dramatik William Shakespeare nenapsal sám. Nová studie českého lingvisty naznačuje, že takřka stejným dílem se na tvorbě podílel Shakespearův současník.
Umělecká podobizna dramatika Williama Shakespeara.
Umělecká podobizna dramatika Williama Shakespeara. | Foto: ČTK/imago stock&people

Podle analýzy Petra Plecháče z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky skoro polovina divadelní hry pochází z pera Johna Fletchera. Jeho rukopis v textu ze začátku 17. století identifikoval nový algoritmus. Zprávu přinesla televize CNN.

Ilustrace k Jindřichovi VIII. od Williama Blakea.
Ilustrace k Jindřichovi VIII. od Williama Blakea. | Foto: Tate Britain

Drama o anglickém králi Jindřichu VIII. přineslo oproti Shakespearově dřívější tvorbě stylistický odklon, badatelé se ale zatím neshodli, kdo kromě rodáka ze Stratfordu nad Avonou se pod hru podepsal. Fletchera jako možného spoluautora označil už v 19. století britský akademik James Spedding.

Lingvista Plecháč při výzkumu na toto téma zkombinoval analýzu slovní zásoby a veršování s metodami strojového učení. Jím "vytrénovaný" algoritmus divadelní hru zkoumal z různých úhlů, od frekvence určitých slov přes používání stažených tvarů až po rytmické vzorce. "Díky strojové analýze dokázal Petr Plecháč doslova rozeznat, který autor psal kterou scénu," uvádí v tiskové zprávě Akademie věd.

Podle výsledků studie jsou první dva výstupy v prvním z pěti dějství nezpochybnitelně Shakespearovým dílem, avšak další čtyři výstupy prý napsal Fletcher. Společně pak autoři zřejmě vytvořili část třetího dějství, zatímco většina pátého dějství opět nese Fletcherův rukopis.

"Naše výsledky výrazně podporují kanonické rozdělení hry mezi Williama Shakespeara a Johna Fletchera, na které upozornil James Spedding," řekl autor výzkumu pro magazín MIT Technology Review.

Analýze literárních stylů za pomoci statistiky a metod strojového učení se Petr Plecháč věnuje už několik let.

Ilustrace z Plecháčova algoritmu.
Ilustrace z Plecháčova algoritmu. | Foto: MIT Technology Review

Dramatik Fletcher společně se Shakespearem působil v prestižní divadelní společnosti Služebníci královi (King's Men). Podle Akademie věd patřil k nejplodnějším autorům přelomu 16. a 17. století a po Shakespearově smrti napsal pokračování některých jeho slavných her.

Fletcher také spolupracoval s Philipem Messingerem, kterého někteří historici rovněž označili za spolutvůrce Jindřicha VIII. Tuto hypotézu Plecháčova zjištění nepotvrzují. Naznačují ale podíl neznámého autora na čtvrtém dějství, které prý neodpovídá ani Fletcherovu, ani Shakespearovu stylu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy