Shakespeare napsal jen půlku Jindřicha VIII., zjistil český literární vědec

ČTK ČTK
25. 11. 2019 16:18
Historici už dlouho mají za to, že hru Jindřich VIII. dramatik William Shakespeare nenapsal sám. Nová studie českého lingvisty naznačuje, že takřka stejným dílem se na tvorbě podílel Shakespearův současník.
Umělecká podobizna dramatika Williama Shakespeara.
Umělecká podobizna dramatika Williama Shakespeara. | Foto: ČTK/imago stock&people

Podle analýzy Petra Plecháče z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky skoro polovina divadelní hry pochází z pera Johna Fletchera. Jeho rukopis v textu ze začátku 17. století identifikoval nový algoritmus. Zprávu přinesla televize CNN.

Ilustrace k Jindřichovi VIII. od Williama Blakea.
Ilustrace k Jindřichovi VIII. od Williama Blakea. | Foto: Tate Britain

Drama o anglickém králi Jindřichu VIII. přineslo oproti Shakespearově dřívější tvorbě stylistický odklon, badatelé se ale zatím neshodli, kdo kromě rodáka ze Stratfordu nad Avonou se pod hru podepsal. Fletchera jako možného spoluautora označil už v 19. století britský akademik James Spedding.

Lingvista Plecháč při výzkumu na toto téma zkombinoval analýzu slovní zásoby a veršování s metodami strojového učení. Jím "vytrénovaný" algoritmus divadelní hru zkoumal z různých úhlů, od frekvence určitých slov přes používání stažených tvarů až po rytmické vzorce. "Díky strojové analýze dokázal Petr Plecháč doslova rozeznat, který autor psal kterou scénu," uvádí v tiskové zprávě Akademie věd.

Podle výsledků studie jsou první dva výstupy v prvním z pěti dějství nezpochybnitelně Shakespearovým dílem, avšak další čtyři výstupy prý napsal Fletcher. Společně pak autoři zřejmě vytvořili část třetího dějství, zatímco většina pátého dějství opět nese Fletcherův rukopis.

"Naše výsledky výrazně podporují kanonické rozdělení hry mezi Williama Shakespeara a Johna Fletchera, na které upozornil James Spedding," řekl autor výzkumu pro magazín MIT Technology Review.

Analýze literárních stylů za pomoci statistiky a metod strojového učení se Petr Plecháč věnuje už několik let.

Ilustrace z Plecháčova algoritmu.
Ilustrace z Plecháčova algoritmu. | Foto: MIT Technology Review

Dramatik Fletcher společně se Shakespearem působil v prestižní divadelní společnosti Služebníci královi (King's Men). Podle Akademie věd patřil k nejplodnějším autorům přelomu 16. a 17. století a po Shakespearově smrti napsal pokračování některých jeho slavných her.

Fletcher také spolupracoval s Philipem Messingerem, kterého někteří historici rovněž označili za spolutvůrce Jindřicha VIII. Tuto hypotézu Plecháčova zjištění nepotvrzují. Naznačují ale podíl neznámého autora na čtvrtém dějství, které prý neodpovídá ani Fletcherovu, ani Shakespearovu stylu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy