Praha - Divadlo Na Zábradlí a Studio Hrdinů z Prahy, brněnské HaDivadlo a Městské divadlo Kladno mají naději na Cenu divadelní kritiky, a tedy i titul Divadlo roku 2014. Vyplývá to z výsledků ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), v níž hlasovalo 69 kritiků. Ocenění dvaadvacet let neslo v názvu jméno Alfréda Radoka.
Laureáti budou vyhlášeni 13. března v Divadle Na Zábradlí (DNZ) po představení Velvet Havel. Tato scéna se objevila ve všech osmi kategoriích, celkem získala devět nominací.
Nejlepší inscenací roku se mohou stát vesnické drama Maryša Aloise a Viléma Mrštíkových, jak je v HaDivadle nastudoval režisér Lukáš Brutovský. Dále projekt Naivního divadla Liberec autorů Freda Rodriana, Víta Peřiny a kolektivu nazvaný O beránkovi, který spadl z nebe režisérky Michaely Homolové a také představení Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel v režii Jana Friče v DNZ.
Cenu kritiky za ženský herecký výkon by mohly převzít německá sopranistka Gun-Brit Barkminová jako Salome ve stejnojmenné Straussově opeře na jevišti Národního divadla, Sylvie Krupanská, která exceluje v Havlíčkových Petrolejových lampách v ostravském Divadle Petra Bezruče, Marie Spurná v roli Olgy Havlové v inscenaci Velvet Havel v DNZ a Erika Stárková v titulní roli Maryši v HaDivadle.
Z herců mají naději Michal Isteník v roli Čičikova v Mrtvých duších Městského divadla Brno, Miloslav König jako Václav Havel v inscenaci Velvet Havel (DNZ) a Miloslav Maršálek jako Lízal v brněnské Maryše.
Na cenu za nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku 2014 aspiruje Drábkova Velká mořská víla (Klicperovo divadlo v Hradci Králové), Steigerwaldova Cena facky aneb Gottwaldovy boty (Slovácké divadlo Uherské Hradiště) a Štědroňův text Velvet Havel (DNZ).
V oboru scénografie byli nominováni Marek Cpin, Martin Chocholoušek a Eva Jiřikovská, z hudebních skladatelů Aleš Březina, undergroundová skupina DG 307, Alois Hába a Miloš Orson Štědroň.
Kategorie Talent roku obsahuje jména režiséra Lukáše Brutovského, herce Martina Donutila, režisérky Anny Petrželkové a herečky Marie Poulové.
Cena Alfréda Radoka byla poprvé udělena za rok 1992 a byla po listopadu 1989 první z uměleckých ocenění tohoto druhu. Thálie byly poprvé předány o rok později. Loni ale správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, který je na základě ankety časopisu Svět a divadlo uděloval, oznámila, že s nimi po 22 letech končí. Za důvod označila "rozdílné názory obou stran na podobu inscenačních cen".
"Z našeho pohledu nic nekončí. Anketa bude pokračovat dál a snad budou i ceny, i když pod jiným názvem," reagoval na to šéfredaktor dvouměsíčníku Svět a divadlo Karel Král a litoval, že jméno Alfréda Radoka, od jehož narození uplynulo loni sto let, z názvu cen zmizí. Už proto, že prestižní ocenění byla poctou vynikajícímu divadelníkovi a filmaři, který musel po invazi v roce 1968 opustit vlast.
"Tím, že se nemůže používat dřívější název, přichází české divadlo o velmi silné PR," řekl Král. Předávání cen bude podle něj skromné. Už proto, že SAD nemá peníze a ministerstvo kultury, na jehož grantech je závislý, o letošní podpoře ještě nerozhodlo.