Noc divadel: Do Dejvic či k Cimrmanům na kole

ČTK ČTK
15. 11. 2014 23:05
I když jde o "noc divadel", která se tradičně třetí listopadovou sobotu koná v desítce evropských zemí, řada programů začala na mnoha místech už odpoledne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: youtube.com

Praha - Druhý ročník Noci divadel otevřel dnes zájemcům z řad veřejnosti na 120 scén z 29 českých a moravských měst. Nalezli v nich prohlídky zákulisí, workshopy, hudební produkce, účast na zkouškách, soutěže či přednášky.

I když jde o "noc divadel", která se tradičně třetí listopadovou sobotu koná v desítce evropských zemí, řada programů začala na mnoha místech už odpoledne.

Do divadla na kole

Letošní novinkou byly cyklojízdy, které Institut umění-Divadelní ústav (IDU) jako organizátor připravil s iniciativou Auto*Mat. Desítky lidí se na kolech vydaly na pět tras spojujících celkem patnáct divadel. Ti první měli sraz už před 14:00 u Dejvického divadla, kde si prohlédli jeho zázemí a šlapali do Studia Hrdinů a Studia Alta u Výstaviště v Holešovicích.

Další sportovně založení diváci vyrazili z náměstí Jiřího z Poděbrad. Jejich cílem bylo například Divadlo Járy Cimrmana, kde se mohli zamyslet nad přínosem velkého Čecha cyklistice, divadlo Ponec, jehož taneční workshop rozpohyboval i jiné části jejich těl, Archa či Divadlo Kámen, které připravilo improvizaci na téma Cyklistika ve městě.

Premiérové Vinohrady

Poprvé se Noc divadel konala na Vinohradech, kde byl největší zájem o dvě vydání Večeru bez líčidel s ředitelem této scény Tomášem Töpferem a účast na zkoušce nové inscenace hry Slawomira Mrožka Láska na Krymu, kterou Juraj Deák připravuje na 19. prosince. Zájemci viděli i bourání kulis a na tři stovky jich nahlédlo do tajemství jevištní techniky. Další stovky zavítaly do Stavovského a Národního divadla.

Knihovna Václava Havla připravila scénické čtení aktovky Audience a televizní záznamy inscenací Ztížená možnost soustředění a Largo desolato. Další Audienci mohli ohlášení zájemci zhlédnout v "bytovém divadle Ferdinanda Vaňka" spolku Kašpar v podání Jana Potměšila a Jakuba Špalka.

Živo bylo v Řeznické; úspěch měl workshop na téma Facky a rány pěstí, neboli jak řečí těla oklamat diváky. Zpravodaj ČTK zastihl ve zkušebně Arnošta Goldflama při čtení aktovek z připravovaného cyklu dramatických detektivek. Rodinná atmosféra vládla v nedaleké Ypsilonce, která si připomíná půlstoletí existence. Příchozí prošli šatnami a dozvěděli se střípky z připravovaných inscenací Zábava (premiéra 16. prosince) a Sežeňte Mozarta! (premiéra 18. ledna 2015).

Na šest desítek studentů Divadelní fakulty bavilo příchozí v Disku, a to souběžně na třech scénách. Šlo o ukázky z tvorby absolventských ročníků herectví kateder činoherního a alternativního a loutkového divadla včetně muzikálového pásma i bluesového koncertu. Kavárnu a foyer zaplnila interaktivní výstava Moc divadel, upoutávkou byly krátké produkce ve výlohách do Karlovy ulice.

Profesionálové Švandova divadlo nabídli herecký kabaret, koncert, Automat na filmy hostujícího souboru Buchty a loutky, jehož členové umí "přehrát" jakýkoliv film na přání publika, a mimořádné představení Crash u potoka podle románu Karoliny Světlé. Většinou zúčastněných scén se přesně v 19:00 rozlehl společný potlesk.

Noc začala po poledni

Středem veškerého dění byl barokní Manhartský palác v Celetné ulici, kde Divadelní ústav sídlí. Už po poledni tu v informačním středisku přivítali podle koordinátorky Elišky Černé spoustu lidí a informovali je o programu dostupném na adrese www.nocdivadel.cz. "Celkem jich k nám přišlo na 600," řekla Černá ČTK.

Zájemci si prohlédli výstavu věnovanou herci a dramatikovi Pavlu Landovskému a zúčastnili se přednášek zaměřených na historii českého divadla. Nádvoří paláce v každou celou hodinu oživila performance scénografické výstavy Pražské quadriennale, jejíž 13. ročník bude v červnu 2015. Příchozí sledovali on-line přenosy z divadel z celé ČR.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy