Recenze: Troškovy Čertoviny inspiroval Anděl Páně. Postavy jsou ale podobné spíš těm z Babovřesk

Jan Gregor Jan Gregor
4. 1. 2018 18:28
Čertoviny, nová pohádka Zdeňka Trošky, se budou líbit těm, kteří si libují v záběrech na rozvlněná jihočeská pole, malebné vesničky a načančané barokní statky. A možná i těm, kteří rádi sledovali Anděla Páně Jiřího Stracha. Námět tohoto filmu totiž Trošku zjevně inspiroval.
Trailer k pohádce od Zdeňka Trošky Čertoviny | Video: CinemArt

Čertoviny, nová česká pohádka Zdeňka Trošky, je příběh o dvou čertech, z nichž každý má za trest přivést do pekla po hříšníkovi. Pohádka je už v základu na jednom lidském hříchu postavená: námětem totiž vcelku bezostyšně vykrádá jednu z nejpopulárnějších pohádek porevoluční éry, Anděla Páně.

Tentokrát ovšem nejsou na svět vyexpedováni anděl s čertem, ale dva čerti:  Popelák (Jakub Prachař) a Uhelák (Dominick Benedikt). Trest jim neukládá Bůh, ale pán pekla v podání Karla Dobrého a hříšníka nemají na rozdíl od hitu Jiřího Stracha napravit, ale najít a v případě nouze pomocí různých úkladů vyrobit. Aby toho nebylo málo, hlavního zloducha hraje v obou filmech Oldřich Navrátil.

Postavy jako ploché karikatury

Zdeněk Troška se se svým stálým spolupracovníkem Markem Kališem k plagování uchýlili docela pragmaticky. Jejich poslední projekt Strašidla komerčně propadl a v žebříčku nejúspěšnějších filmů roku figuroval až na konci páté desítky. Zato pokračování dobrodružství Petronela a Uriáše obsadilo první místo a nalákalo do kin přes milion diváků.

Jenže když dva dělají totéž, není to totéž. Je sice pravda, že Zdeňku Troškovi je infantilní pohled na svět blízký a Čertoviny, stejně jako jeho předchozí autorské pohádky dokážou zaujmout pozornost malých diváků, jenže to je tak všechno.

Anděl Páně oproti tomu zafungoval jako rodinná podívaná se zajímavě prokreslenými postavami a konzistentním příběhem, čehož se v Troškově nové pohádce nedostává.

Pokud však má někdo jen trochu zálibu v kýči, budou pro něj Čertoviny potěchou. Záběry zlatavých obilných polí ve zvlněné jihočeské krajině jsou malebné jako z reklamy, stejně tak je možné kochat se záběry na načančané venkovské barokní statky. Kameraman David Ployhar kouzlí s kamerou i v interiérech a vyhrává si v nich s odlesky venkovního světla.

Příběh se točí kolem lásky statkářské dcerky Hany (Sára Sandeva) k čeledínovi Janovi (Richard Jaroslav Müller) a toho, že ji její otec (Oldřich Navrátil) chce provdat za nejbohatšího souseda - buranského Kopyta (Miroslav Nosek). Popelák s Uhelákem se pak do stavení vetřou v lidské podobě jako pomocníci. Připravují si půdu pro nalezení dvou hříšných duší a různými způsoby pokoušejí čistotu a sílu Hanina a Janova citu.

Na plátně se sice pořád něco - s typicky troškovskou inklinací k hysterii - děje, překombinovaná zápletka ale v mnoha momentech nedává valný smysl. Postavy jsou bez výjimky spíš ploché karikatury než hrdinové z masa a kostí. Snad jen Miroslav "Kopyto" Nosek dokázal z tohoto scenáristického materiálu vystavět figuru, na niž je zábava se dívat.

Čertoviny

Česká pohádka
2018, 101 minut
Režie, scénář: Zdeněk Troška, Marek Kališ
Hrají: Jakub Prachař, Dominick Benedikt, Karel Dobrý, Sára Sandeva, Richard Jaroslav Müller, Oldřich Navrátil, Míra Nosek, Andrea Hoffmannová, David Gránský, Jana Bernášková, Radek Holub a další.
Premiéra v ČR: 4. ledna 2018
Hodnocení Aktuáně.cz: 40 %

Troška se poetice tradičních českých pohádkových autorů přibližuje pouze kostýmy, archaickým slovníkem a využitím lidovek v písničkových číslech. Jinak ale v Čertovinách uplatňuje svůj nihilistický pohled na lidské vztahy a národní povahu jako takovou.

Hnacím motorem lidského jednání je v téhle pohádce závist a touha po bohatství a Hanin otec s Kopytem se víc než postavám z Karla Jaromíra Erbena nebo Boženy Němcové podobají vidláckým venkovanům v Babovřeskách.

Žánr pohádky ale Troškovi s Kališem naštěstí svazuje ruce, a tak se dá zhlédnutí Čertovin přežít bez větší újmy na duševním zdraví. To ovšem neznamená, že by se Čertoviny komukoliv, kdo nebude dělat doprovod dítěti pod deset let věku, daly s klidným svědomím doporučit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy