Dobré zprávy z Měsíce. Baron Prášil od Karla Zemana se stal v Anglii zrestaurovaným filmem roku

Filmoví kritici a producenti zvolili v anketě organizované Britským filmovým institutem digitálně restaurovanou verzi Zemanova filmu Baron Prášil nejlepším restaurovaným filmem roku 2017. Hlasovalo pro něj sedm z devětatřiceti oslovených odborníků. "Při sledování Barona Prášila jsem se cítil, jako kdyby mě pohltilo moře a vlny mě vyplavily na břeh zcela nového filmového kontinentu," řekl jeden z hlasujících novinářů.
Video: Muezum Karla Zemana / YouTube

Tuzemské Muzeum Karla Zemana hlásí dobré zprávy. Britští filmoví kritici zvolili v anketě Britského filmového institutu digitálně restaurovanou verzi Zemanova filmu Baron Prášil (1961) nejlepším restaurovaným filmem roku 2017.

V anketě hlasovalo 39 filmových odborníků, Zemanův snímek zmínilo sedm z nich. Všechny tipy na povedené snímky jsou tady. 

Jako kdyby mě pohltilo moře

"Celý film jsem sledoval s otevřenou pusou a bradu jsem měl až na podlaze. Nikdy jsem si nemyslel, že tento film vůbec zhlédnu, a už vůbec ne v tak čisté kvalitě. Cítil jsem se, jako kdyby mě pohltilo moře a vlny mě vyplavily na břeh zcela nového filmového kontinentu," řekl filmový kritik a spolupracovník listu Guardian Samuel Wigley. 

Podle tiskové mluvčí Muzea Karla Zemana Kateřiny Kuthanové jde nejen o potvrzení dobré práce instituce, které funguje pět let, ale zejména o návrat Zemanova jména mezi špičku světové kinematografie.

Karel Zeman (1910 - 1989)

  • Režisér, výtvarník, animátor, scenárista. Mluví se o něm jako o nástupci Georgese Méliése, patří mezi průkopníky trikových filmů.
  • Od dětství obdivoval loutky a hrál v loutkovém souboru. Ve Francii pak studoval reklamní výtvarnictví, chodil do kina a zamiloval se do animace. Jeho první animační pokus byla reklama na mýdlo.
  • Později pracival jako vedoucí reklamního oddělení do Domu služeb v Brně. V roce 1943 přijel do Brna režisér Elmar Klos natočit reportáž o aranžérské soutěži, v níž Zeman zvítězil. Jeho práce Klose natolik zaujala, že mu nabídl práci v ateliérech ve Zlíně.
  • Průlomovým filmem byla Zemanova Cesta do pravěku (1955), která kombinovala hranou, animovanou a loutkovou složku. Světovou slávu mu přinesl snímek Vynález zkázy (1958). Film záhy odkoupilo 72 zemí.
  • V Baronu Prášilovi (1961) a následujících verneovkách Zeman i nadále využíval svých úspěšných trikových postupů. V 70. letech se opět vrátil k tvorbě animovaných filmů.
  • Mezi Zemanovy blízké spolupracovníky patřili hudební skladatel Zdeněk Liška, animátor Arnošt Kupčík, produkční Karel Hutěčka a také jeho dcera Ludmila - od Pohádek tisíce a jedné noci spoluvýtvarnice jeho filmů.

"Zeman býval slavný, později ale jeho jméno zapadlo. Máme radost, že si ho opět začíná všímat nejen laická, ale i odborná veřejnost. Mluví se o jeho tricích i o tom, že s nimi přišel sám, od nikoho je neukradl," říká Kuthanová. Výsledek je podle ní o to cennější, že zájem o zrestaurovaného Barona Prášila byl "organický" - Britský filmový institut si filmu všiml sám od sebe.

Kateřina Kuthanová doufá, že úspěchu muzeum využije i pro podporu dalšího Zemanova snímku, na jehož restaurování se pracuje - Cesty do pravěku.

Inspirace pro Burtona i Gilliama

Baron Prášil, jeden z nejpopulárnějších filmů Karla Zemana, prošel digitální obnovou díky projektu Čistíme svět fantazie, což je společná aktivita Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize.

V Anglii letos vydané Blu-ray ve 4K rozlišení obsahuje také bonusové materiály, například zfilmované uznání redaktora a historika Michaela Brooka nebo eseje o filmu od novináře a kritika Grahama Williamsona.

Na disku diváci navíc najdou i dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman režiséra Tomáše Hodana, v němž američtí režiséři Tim Burton a Terry Gilliam (známý ze skupiny Monty Python) mluví o tom, jak velkou inspiraci pro ně Karel Zeman představoval.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 16 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy