Cenu za studentský design získal návrh posezení z lisovaného sena

ČTK ČTK
20. 10. 2017 11:19
Národní cenu za studentský design v kategorii Grand získala v Brně stolička, jejíž sedák je zhotovený z lisovaného sena. Autorem ekologického konceptu je Ján Forgáč ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Porota na stohovatelné stoličce s ocelovým podnožím ocenila experimentální přístup k nábytkovému designu. Ocenění Junior dostala Anežka Müllerová z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy Nový Bor díky foukaným skleněným mísám Akupunktura. Porota ji pochválila za rafinovanou hru s dekorem. Do soutěže se přihlásilo 256 autorů s 231 pracemi z 12 univerzit a vysokých škol a 16 vyšších a středních odborných škol.
Vítězná stolička.
Vítězná stolička. | Foto: Národní cena za studentský design
Mísa Akupunktura
Mísa Akupunktura | Foto: Národní cena za studentský design, Národní cena za studentský design
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy