Salon české scénografie představuje v obchodním domě Kotva to nejlepší z oboru

ČTK ČTK
17. 10. 2017 13:50
V pražském obchodním domě Kotva je do 7. listopadu k vidění přehlídka nazvaná Salon české scénografie, která návštěvníkům představí to nejnovější a nejzajímavější z oboru. Výstava se koná v poločase mezi 13. a 14. ročníkem největší světové výstavy Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. Pořadatelé ji chápou i jako inventuru české scénografie před dalším ročníkem.
Zahajovací ceremonie letošního MFF Karlovy Vary v režii a scénografii bratří Cabanů.
Zahajovací ceremonie letošního MFF Karlovy Vary v režii a scénografii bratří Cabanů. | Foto: Archiv Šimona Cabana

Trendy z oblasti scénického výtvarnictví představí až do 7. listopadu v obchodním domě Kotva v Praze Salon české scénografie.

Šesté přehlídky se účastní pětadvacet umělců včetně Šimona Cabana, jenž se svým bratrem Michalem připravuje zahajovací ceremoniály karlovarského filmového festivalu, Simony Rybákové, Ireny Marečkové či Jany Preková. Prostor ale dostali i začínající umělci. Vystavují zde práci z posledních čtyř let. 

Salon je otevřenou výzvou pro všechny scénografy bez věkového či žánrového omezení, dostane se tak na činoherní, hudební i loutkové divadlo, film, televizi, site specific a další projekty na pomezí scénického a výtvarného umění. Pro veřejnost je připravená i komentovaná prohlídka s autory vystavovaných děl.

Přehlídka se koná v poločase mezi 13. a 14. ročníkem největší světové výstavy Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ). Pořadatelé ji chápou i jako inventuru české scénografie před dalším ročníkem.

Akce bude mít i reprízu, na jaře příštího roku se přesune do brněnské Reduty, kde se k českým scénografům připojí kolegové ze Slovenska. Na podzim 2018 se výstava v československém zastoupení představí i na Slovensku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy