Avatar už utržil miliardu dolarů, filmu dál povládne 3D

Kamil Fila Kamil Fila
3. 1. 2010 21:59
Trojrozměrné snímky přestaly být jen "filmařským experimentem"

Praha - Rok 2009 se, navzdory celosvětové recesi, už v průběhu předvánočních dní stal pro Hollywood nejvýnosnějším rokem v dějinách. Tržby všech vloni uvedených filmů překročily ještě před svátky hranici 9,7 miliardy dolarů, což překonalo dosavadně rekordní rok 2002.

Na sklonku roku přitom přišly ještě dva další velké hity, které snadno přispěly k překročení desetimiliardové hranice - trojrozměrná scifi Avatar a modernizovaná, akčně komediální verze Sherlocka Holmese.

Trumf má jméno Avatar

Avatar režiséra Jamese Camerona přitom podle čersté statistiky po světě utržil už přes miliardu dolarů (18,4 miliardy korun). Vzhledem k tomu, že cifry 1,02 mld. dosáhla za rekordních 17 dní, má Cameronova sci-fi nakročeno mezi největší filmové úspěchy všech dob.

Dosud utržily přes miliardu dolarů jen čtyři: rovněž Cameronův Titanic (1,8 miliardy dolarů), třetí z dílů Pána prstenů (1,119 miliardy dolarů), Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže (1,066 miliardy dolarů) a Batman: Temný rytíř (1,001 miliardy dolarů).

Lidé už chtějí připlatit

Celkově si lze ono číslo 9,7 miliardy dolarů tržeb vykládat různě. Jednak jako důkaz, že pro filmový průmysl nikdy nebyly lepší časy než časy krize, kdy si lidé chodí vyventilovat stres do kina. Dále jako důkaz, že internetové pirátství nemá na chození do kina zásadní vliv. Lidé, kteří chtějí film vidět, na něj beztak zajdou, ti ostatní by do kina stejně nešli a producenti by od nich peníze tak jako tak nezískali.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Z filmu Avatar vám spadne čelist, říkají první recenze
Recenze: Vánoční koleda a digidémon Carrey hustě děsí
Vzhůru na Oscary zamíří víc animovaných snímků
Recenze: Zataženo, občas trakaře, místy 3D přežíračka!

Zároveň ale ono vysoké číslo má do určité míry jen nominální hodnotu, protože v něm není započítaná inflace, stoupající cena lístků a reálný počet diváků. Proto může být stále předmětem debat, nakolik kino jako médium zažívá novou zlatou éru, nebo se nachází v úpadku - a odtud se povedou dále i úvahy o tom, jak lákat diváky z pohodlí domova do kin.

Jednou z cest jsou formáty 3D projekcí. A zásadní trumfem v tomto má být právě zmiňovaný Avatar, jenž měl premiéru 14 dní před koncem roku.

Foto: Disney

Po zážitku s tímto dílem by totiž diváci mohli vyžadovat další podobné filmy, které mají mnohem lepší vizuální kvality než to, co je běžně k vidění v kinech, a zároveň je v této velikosti a intenzitě nedostupné ani díky dobrým setům "domácího kina" (byť HD televize, blu-ray disky a 3D brýle umožňují i zde jistou revoluci ve vnímání filmů).

Už teď u některých filmů tvoří zisky 3D sálů v Americe skoro polovinu zisku - protože diváci jsou ochotni na 3D zážitek nejen přijít, ale ještě si připlatit.

Krev, vnitřnosti a utržené údy

Tzv. stereoskopické snímky tu byly již dávno (začaly se dělat v 50. letech), ale vždy byly velmi nedokonalé, mírně nepříjemné pro oči a hlavně: vznikaly často jen kvůli tomu, aby ukázaly trojrozměrné atrakce, ale málokdy vyprávěly podmanivý příběh.

Foto: Aktuálně.cz

Dnes se nejčastěji jedná o přírodovědné snímky, horory nebo animované filmy. Jen letos přišly do českých kin brutální horory Krvavý Valentýn 3D, Noc oživlých mrtvol 3D a Nezvratný osud 4, kde z plátna cákala krev, létaly vnitřnosti a utržené údy.

Cestopisné a přírodovědné snímky zastupovaly Africké dobrodružství 3D: Safari na Okavangu, Podmořský svět 3D a Velké podmořské dobrodružství 3D. Mezi hranými filmy, v nichž už byly 3D pasáže, proslul nejvíc Harry Potter a Princ dvojí krve.

Unikátem svého druhu zůstává snímek U2:3D, na němž filmaři vdechli "trojrozměrný život" reálnému koncertnímu vystoupení irské rockové kapely.

Nejhojněji se ale v posledním roce rozmnožily trojrozměrné animované snímky, u nichž je jejich počítačová grafika nejsnadněji převoditelná na 3D projekce. Letos jich bylo k deseti a mnohé z nich využívaly možnosti trojrozměrného zobrazení poměrně důmyslně: Cesta na Měsíc 3D, Bolt: Pes pro každý případ, Monstra vs. Vetřelci, Koralína a svět za zavřenými dveřmi, Doba ledová 3D: Úsvit dinosaurů, Vzhůru do oblak a Zataženo, občas trakaře či Vánoční koleda 3D.

Svět vytvořený v počítači

Foto: Aktuálně.cz

Případ Avatara od režiséra Jamese Camerona je však výjimečný. Film využívá speciální počítačový engine, pomocí nějž byl celý film nikoli natočen před modrým nebo zeleným pozadím, ale kompletně vytvořený v počítači, kde pak virtuální kamera mohla vše snímat s naprostou volností.

Technologie motion capturing - snímání pohybu herců pomocí světelných bodů navěšených na speciální kombinéze, jež jsou pak přeneseny do počítače a upraveny - v Avatarovi pokročila na zcela novou evoluční úroveň a dalece překonává např. Gluma z Pána prstenů.

Výsledný, více než 160 minutový film sestává ze 40 procent "živě natočené akce" a 60 procent počítačově generované grafiky, jejíž ambicí je co nejvíce se přiblížit fotorealistickému filmu.

Avatar nabízí nebývale ostrý a širokoúhlý obraz, který má přitom i značnou hloubku ostrosti a všechny trojrozměrné objekty neslouží k tomu, aby na sebe upozorňovaly, ale aby vyprávěly příběh odehrávající se na neznámé planetě, kterou diváci objevují se stejným úžasem jako hlavní hrdina.

Příští rok se mezi 3D hity objeví například nová verze Alenky v říši divů od režiséra Tima Burtona (Karlík a továrna na čokoládu) s Johnny Deppem v hlavní roli či pokračování Toy Story. To předznamenávají už letos dva starší díly převedené do 3D.

 

Právě se děje

Další zprávy