A pak se z Gottwalda stal černokněžník. Na komiksových cenách Muriel uspěly knížky o komunismu

Hana Slívová Hana Slívová
11. 10. 2017 13:22
Hlavní kategorie letošního 11. ročníku komiksových cen Muriel ovládly soudobé domácí dějiny. Cenu za nejlepší kresbu získal poslední díl komiksové série Češi s podtitulem Jak se KSČ chopila moci z vydavatelství Mladá fronta. Nejlepším komiksem jsou Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989).
Obálka knihy Jak se KSČ chopila moci.
Obálka knihy Jak se KSČ chopila moci. | Foto: Mladá fronta, Mladá fronta

Cenu Muriel za nejlepší původní komiksovou kresbu získal Karel Osoha, jenž ilustroval poslední svazek devítidílné série Češi podle televizního seriálu České století scenáristy a historika Pavla Kosatíka. Osoha obrázky opatřil díl "Jak se KSČ chopila moci". Pro tuto sadu je to již čtvrté komiksové ocenění.

Komiks s nejlepší autorskou ilustrací.
Komiks s nejlepší autorskou ilustrací. | Foto: Mladá fronta

"Vítězný komiks předvedl neskutečně atmosférickou kresbu, která místy vyvolávala až mrazení v zádech, skvěle vystihující tehdejší dobu," komentoval práci Osohy porotce a komiksový novinář Vojtěch Rabyniuk.

Kreslíř do komiksu přidal i vlastní fiktivní linii popisující dobrodružství dětského klubu. Ten je nejen narážkou na Rychlé šípy, ale především na události, které vedly ke komunistickému převratu roku 1948. Z komunistického lídra Klementa Gottwalda pak v očích dětí udělal temného mága.

"Myslím, že čtenářům to ukazuje, proč Gottwald tak snadno převálcoval svoje protivníky. Lidi chtěli nové směřování republiky a nejcharismatičtějším a nejsvůdnějším vůdcem byl tehdy Gottwald. V našem komiksu je to o něco vyhrocenější právě proměnou Gottwalda v černokněžníka," říká Karel Osoha.

Cenu za nejlepší komiks dostaly Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989) scenáristicko-kreslířské dvojice Jiří Černý - Lukáš Fibrich, které navazují na oblíbené Obrázky z českých dějin a pověstí. Knížka se podle poroty nebála chytlavě zmapovat období komunistické diktatury u nás.

Komiksová ocenění Muriel 2017

 • Nejlepší původní scénář
  Nejisté domovy: Nebuď jak gádžo! - Máša Bořkovcová, Markéta Hajská, Vojtěch Mašek (Ašta šmé)
 • Nejlepší původní kresba
  Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci - Karel Osoha, Pavel Kosatík (Mladá fronta)
 • Nejlepší původní kniha
  Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989) - Jiří Černý, Lukáš Fibrich (Knižní klub)
 • Nejlepší zahraniční komiks
  Dobrodružství Jeronýma Moucherota - Francois Boucq (Crew)
 • Nejlepší krátký komiks
  V mlze mezi dnem a nocí - Jana Olehlová, Zuzana Čupová (Aargh! #16)
 • Nejlepší překlad
  Ghost in the Shell, Masamune Shirow - Anna Křivánková (Crew)
 • Přínos českému komiksu
  Ladeez Do Comics Praha - Sympozium: Gender: Redefined - Tereza Drahoňovská, Štěpánka Jislová
 • Nejlepší strip
  Arnošti - Tomáš Kučerovský (Nový prostor)
 • Síň slávy
  ilustrátor Oldřich Jelínek
 

Právě se děje

před 58 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy