A pak se z Gottwalda stal černokněžník. Na komiksových cenách Muriel uspěly knížky o komunismu

Hana Slívová Hana Slívová
11. 10. 2017 13:22
Hlavní kategorie letošního 11. ročníku komiksových cen Muriel ovládly soudobé domácí dějiny. Cenu za nejlepší kresbu získal poslední díl komiksové série Češi s podtitulem Jak se KSČ chopila moci z vydavatelství Mladá fronta. Nejlepším komiksem jsou Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989).
Obálka knihy Jak se KSČ chopila moci.
Obálka knihy Jak se KSČ chopila moci. | Foto: Mladá fronta, Mladá fronta

Cenu Muriel za nejlepší původní komiksovou kresbu získal Karel Osoha, jenž ilustroval poslední svazek devítidílné série Češi podle televizního seriálu České století scenáristy a historika Pavla Kosatíka. Osoha obrázky opatřil díl "Jak se KSČ chopila moci". Pro tuto sadu je to již čtvrté komiksové ocenění.

Komiks s nejlepší autorskou ilustrací.
Komiks s nejlepší autorskou ilustrací. | Foto: Mladá fronta

"Vítězný komiks předvedl neskutečně atmosférickou kresbu, která místy vyvolávala až mrazení v zádech, skvěle vystihující tehdejší dobu," komentoval práci Osohy porotce a komiksový novinář Vojtěch Rabyniuk.

Kreslíř do komiksu přidal i vlastní fiktivní linii popisující dobrodružství dětského klubu. Ten je nejen narážkou na Rychlé šípy, ale především na události, které vedly ke komunistickému převratu roku 1948. Z komunistického lídra Klementa Gottwalda pak v očích dětí udělal temného mága.

"Myslím, že čtenářům to ukazuje, proč Gottwald tak snadno převálcoval svoje protivníky. Lidi chtěli nové směřování republiky a nejcharismatičtějším a nejsvůdnějším vůdcem byl tehdy Gottwald. V našem komiksu je to o něco vyhrocenější právě proměnou Gottwalda v černokněžníka," říká Karel Osoha.

Cenu za nejlepší komiks dostaly Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989) scenáristicko-kreslířské dvojice Jiří Černý - Lukáš Fibrich, které navazují na oblíbené Obrázky z českých dějin a pověstí. Knížka se podle poroty nebála chytlavě zmapovat období komunistické diktatury u nás.

Komiksová ocenění Muriel 2017

 • Nejlepší původní scénář
  Nejisté domovy: Nebuď jak gádžo! - Máša Bořkovcová, Markéta Hajská, Vojtěch Mašek (Ašta šmé)
 • Nejlepší původní kresba
  Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci - Karel Osoha, Pavel Kosatík (Mladá fronta)
 • Nejlepší původní kniha
  Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989) - Jiří Černý, Lukáš Fibrich (Knižní klub)
 • Nejlepší zahraniční komiks
  Dobrodružství Jeronýma Moucherota - Francois Boucq (Crew)
 • Nejlepší krátký komiks
  V mlze mezi dnem a nocí - Jana Olehlová, Zuzana Čupová (Aargh! #16)
 • Nejlepší překlad
  Ghost in the Shell, Masamune Shirow - Anna Křivánková (Crew)
 • Přínos českému komiksu
  Ladeez Do Comics Praha - Sympozium: Gender: Redefined - Tereza Drahoňovská, Štěpánka Jislová
 • Nejlepší strip
  Arnošti - Tomáš Kučerovský (Nový prostor)
 • Síň slávy
  ilustrátor Oldřich Jelínek
 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy