Josef Lada, Rychlé šípy, Lucie Lomová nebo Kája Saudek. Tokio vystaví české komiksy

mad
1. 10. 2017 7:00
V japonském Tokiu se koná výstava, která představí českou komiksovou tvorbu 20. a 21. století. K vidění budou díla Ondřeje Sekory, Josefa Lady, Lucie Lomové Pavla Čecha nebo Karla Jerieho. V příštím roce se výstava přesune do dalších japonských měst.
Komiks od Lucie Lomové bude též k vidění na japonské výstavě.
Komiks od Lucie Lomové bude též k vidění na japonské výstavě. | Foto: Lucie Lomová

V Japonsku začíná výstava 100 let českého komiksu, která představí desítky tuzemských příběhů. K vidění tu budou díla nejvýznamnějších autorů 20. a 21. století.

Koná se v Yonezawově knihovně pro mangu a subkultury tokijské Univerzity Meiji a vznikla z iniciativy spisovatele Jeana-Gasparda Páleníčka a předních odborníků českého komiksu Pavla Kořínka a Tomáše Prokůpka.

Velké dobrodružství Pepíka Střechy
Velké dobrodružství Pepíka Střechy | Foto: JPG ART

"Výstava českého komiksu v Japonsku je pro nás svého druhu logickým navázáním na starší výstavní i knižní projekty, zároveň nám ale umožňuje oslovit nové publikum, pokusit se ukázat šíři a působivost domácí produkce zájemcům odjinud," vysvětluje Pavel Kořínek.

Přehlídka bude v hlavním japonském městě otevřena až do konce ledna 2018, třikrát se ale kompletně promění tak, aby ve čtyřech epizodách představila na dvě stovky českých komiksových příběhů, sešitů i knih a dva tucty originálů, mimo jiné od Pavla Čecha, Lucie Lomové, Karla Jerieho nebo Nikkarina.

Tematické okruhy obsáhnou například prvorepublikový komiks od Josefa LadyOndřeje Sekoru či Rychlé šípy, období komunistického režimu s důrazem na Káju Saudka, ale i přesahy mezi komiksem a divadlem, filmem či videohrami nebo ohlasy Japonska v českém komiksu.

Pozvánka na výstavu v Tokiu.
Pozvánka na výstavu v Tokiu. | Foto: Jean-Gaspard Páleníček

 "Český komiks překvapuje šíří výtvarných prostředků, které jeho autoři využívají a se kterými je běžný japonský milovník mangy zvyklý se setkávat spíše v malbě či knižní ilustraci," říká jedna z kurátorek výstavy Tomoko Yamada.

Výstava se koná v rámci Českého roku v Japonsku. Záštitu nad ní převzal velvyslanec České republiky v Japonsku Tomáš Dub. Doprovodný program sestává ze čtyř přednášek obou kurátorů a historika komiksu Masata Hary. V průběhu roku 2018 se výstava v upravených podobách vydá na další místa japonských ostrovů a zamíří mimo jiné do Muzea mangy města Kitakjúšú.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy