Kultura mezi doly a paneláky. Katovice jsou černá perla polského Slezska

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
28. 6. 2017 13:47
Dvanáctipatrové panelové domy, dálniční obchvat, všudypřítomný beton, doly a špína. Polské Katovice, industriální město staré pouhých sto padesát let, ale dokáže návštěvníky i mile překvapit. Pokud se osmělí vjet do centra této hornoslezské metropole, objeví vzácnou perlu mezi evropskými městy.
Katovice (bývalý důl)
Katovice (bývalý důl) | Foto: Shutterstock

V posledních deseti letech prošlo hlavní město Slezského vojvodství mnoha změnami. Investiční projekty pomohly nejen veřejném prostoru a samotným obyvatelům, ale také cestovnímu ruchu. Podobně jako sto kilometrů vzdálená Ostrava, i Katovice staví na své industriální historii a památkách. Zatímco před necelými třiceti lety fungovalo na území metropole patnáct dolů, dnes jsou to čtyři.

Na území bývalého Dolu Katovice (KWK Katowice), jenž fungoval do roku 1990, dnes stojí multifunkční kulturní a sportovní hala Spodek, Mezinárodní kongresové centrum, sídlo Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu a Slezské muzeum. Poslední tři jmenované budovy přitom byly otevřeny mezi lety 2014-2015. Obrovské investiční projekty v řádu několika set milionů zlotých byly financovány fondy Evropské unie a městem.

Takzvaná "Strefa kultury" v Katovicích je místem setkávání nejen návštěvníků kongresů nebo milovníků kulturních událostí, ale také cílem místních kolemjdoucích.

Sejdeme se na střeše

Na lavičce futuristické střechy kongresového centra se v parném červnovém odpoledni válí partička teenagerů, zaměstnanci z přilehlých budov si vychutnávají desetiminutový odpočinek a v zrcadlových oknech se dívky fotí pravděpodobně na Instagram.

Zatímco do mezinárodního kongresového centra nikoho bez visačky nepustí, na střechu může přijít kdokoliv kdykoliv. Tedy skoro. Jedinou výjimkou je doporučený zákaz vstupu během bouřky, kdy je na střeše kvůli bleskům nebezpečno.

Za pár dní bude areál bývalého brownfieldu hostit již 12. ročník známého hudebního festivalu elektronické hudby Tauron Nowa Muzyka.

Letos se v sousedství i uvnitř majestátního červeno-hnědého sídla Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu (NOSPR) představí například Róisín Murphy, The Cinematic Orchestra či Hercules & Love Affair.

Kromě Tauron festivalu se ve městě každoročně koná i alternativní hudební festival Off a Rawa Blues Festival, jenž patří mezi nejpopulárnější bluesové události na světě. Katovice se i díky nim pyšní od roku 2015 titulem UNESCO město hudby.

Slezské muzeum se zase pravidelně zapojuje do festivalu Industriáda, který se koná každý rok v červnu na vybraných místech Horního Slezska. Muzeu vévodí dvě věže Varšava a zajímavostí je, že výstavní plochy se z osmdesáti procent nachází pod povrchem země. Právě využití podzemí rozhodlo před několika lety o vítězi architektonické soutěže.

Kdysi vykřičená ulice, dnes gastronomický ráj

Cestou na hlavní náměstí lze i uprostřed parného dne potkat spoustu cyklistů. Stojan s městskými koly je umístěn v centru každých zhruba 500 metrů a po zaplacení 10 zlotých, přibližně 63 korun, lze jezdit prvních patnáct minut zadarmo anebo hodinu za šest korun.

Návštěvníci unavení z prohlížení památek mohou zakotvit v pohodlných křeslech ve stínu stromů a palem na náměstí kousek od Galerie Skarbek. Přilehlé stánky nabízejí osvěžení všeho druhu.

Milovníci gastronomie a dobré kávy by zase rozhodně neměli minout ulici Mariacka, jež se nachází v docházkové vzdálenosti od katovického náměstí (Rynku). Před válkou zde sídlila různá velvyslanectví, před dvaceti lety to byla nechvalně známá vykřičená ulice s prostitutkami, až se radnice v roce 2007 rozhodla dát ji "do pucu".

Dnes se na pěší zóně rozkládají zahrádky stylových kaváren, barů a restaurací. Díky nízkým cenám (pivo se dá sehnat za 4 zloté, tedy zhruba 25 korun) a přilehlé univerzitní čtvrti je ulice častým cílem místní mládeže.

Přiblížit se mladé generaci

V katovické aglomeraci studuje na třiadvaceti vysokých školách celkem 84 tisíc studentů. Ne vždy však po absolutoriu v regionu zůstávají. Často odcházejí i do jiných evropských států a zpět se vracejí až po letech nabytí zkušenostmi a i kapitálem, který investují do vlastního podnikání, vysvětlil Krystian Gryglaszewski, zaměstnanec městského úřadu a příležitostný průvodce.

Málokdo možná ví, že Katovice jsou jednou ze zastávek turnajů v počítačových hrách Counter Strike či League of Legends. Letos na přelomu února a března jej hostila slezská metropole již popáté a během dvou týdnů jej navštívilo kolem 80 tisíc lidí.

Černá perla Horního Slezska však s investicemi a rekonstrukcemi ani po deseti letech nekončí. Na své další využití čeká například budova starého nádraží nebo Hotel Silesia. Hodně skloňovaná je také veřejná doprava.

Úředně posvěcená existence hornoslezské aglomerace, čítající celkem 41 měst a zhruba 2,3 milionu obyvatel, kam kromě Katovic spadají také například Gliwice, by měla sjednotit systém veřejné dopravy jednotlivých měst a odlehčit automobilovým zácpám v metropoli. Každý den se totiž po aglomeraci přesouvají lidé v až 120 tisících autech.

Pěšky ze šichty

I přesto lze stále potkat pěší horníky na cestě ze šichty v dole Wieczorek. U křížku na památku zavalených horníků přilby na uctění památky sundají a poté pokračují dále v cestě do jednoho z bytů v dělnické čtvrti Nikiszowiec.

Domy z červených cihel s obrovskými zelenými vnitrobloky, roztomilými zákoutími a nezbytnými službami, včetně té duchovní, byly vystavěny mezi lety 1908 až 1918 nedaleko dolu Giesche. Tyto budovy byly v roce 2011 prohlášeny za národní historickou památku.

Industriální brownfieldy přeměněné na sídla lokální kultury, příjemně líná atmosféra maloměsta a velmi příznivé ceny dělají z Katovic jednu z atraktivních evropských turistických destinací.

 

Právě se děje

Další zprávy