Na obloze se objeví krvavý Měsíc. Konec světa nečekejte, uklidňují astronomové

Magazín ČTK Magazín, ČTK
27. 9. 2015 12:44
K úplnému zatmění Měsíce dojde v noci z neděle na pondělí 28. září. Vzácný úkaz nastane v časných ranních hodinách před rozbřeskem, Měsíc bude podle astronomů mít netradiční načervenalé zabarvení. "Při každém zatmění Měsíce dochází k lomu a rozptylu slunečního světla v zemské atmosféře a tím ozáření Měsíce světlem z červeného okraje slunečního spektra," vysvětluje astronom Lukáš Shrbený.
Foto: Hanzlers Warped Visions / Foter / CC BY

Praha – Fáze úplného zatmění Měsíce potrvá jednu hodinu a 12 minut. Kromě zatmění nastane v pondělí 28. září i takzvaný superúplňek. Zatmění Měsíce se nad územím České republiky objevuje zhruba jednou za tři roky. Další nastane podle vědců v roce 2018.

"Ne všechna zatmění Měsíce jsou úplná, podobně jako u zatmění Slunce může být zatmění jen částečné, je tomu tak i u zatmění Měsíce. Většinou se střídají zatmění úplná, částečná a polostínová, ale čas od času nastávají čtyři úplná zatmění Měsíce po sobě, kterým se říká tetráda," vysvětluje astronom Lukáš Shrbený.

Tak bude 28. září probíhat zatmění Měsíce:
Autor fotografie: Thinkstock

Tak bude 28. září probíhat zatmění Měsíce:

Maximální fáze bude u nás pozorovatelná ve 4:47 SELČ. Vstup Měsíce do plného stínu, tedy začátek částečného zatmění, nastává ve 3:07, úplné zatmění je od 4:11 do 5:23 a konec částečného zatmění bude v 6:27. Měsíc zapadá v 7:05 a Slunce vychází v 6:55. Měsíc bude v úplňku ve 4:50, a jelikož ve 3:45 bude v perigeu, tedy v nejbližším místě své dráhy kolem Země, bude i o něco málo na obloze větší a jasnější. Mluvíme proto o tzv. superúplňku.

Kromě zatmění budou moc lidé pozorovat superúplněk, největší úplněk v tomto roce. Právě 28. září ve 03:47 SELČ, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, projde podle astronomů Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi. Oproti nejmenšímu úplňku je "superúplňek" na nebi úhlově o přibližně 15 procent větší. Dojem obrovského Měsíce u obzoru je ale optický klam.

Laici v poslední době označují zatmělý Měsíc jako krvavý v souvislosti se spekulacemi o údajném konci světa. Další spekulace hovoří o tom, že by měl do Země narazit velký asteroid. "Ani jedno samozřejmě nenastane. Přesto tomu hodně lidí podléhá a nejenže se tomu nezasmějí, ale bojí se a telefonují k nám," vysvětluje Pavel Suchan, mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd.

Jeho slova potvrzuje i astronom Shrbený. „Bude výjimečný jen ze statistického hlediska. K tetrádám dochází přibližně jednou za patnáct let, kdežto k tragickým událostem bohužel častěji, proto ke každé tetrádě jde nějakou tragickou událost najít.“

 

Právě se děje

Další zprávy