Průzkum americké pojišťovny Erie je varováním pro všechny řidiče, kteří berou na lehkou váhu používání mobilních zařízení během jízdy. Studie totiž poukazuje na stále sílící nešvar nepozorných řidičů, kteří si spíše než vozovky a dopravní situace všímají západu slunce nebo sami sebe. To má ale za následek nehodovost i vysokou úmrtnost těchto řidičů. Informoval o tom server Daily Dot.
"Nové technologie nám umožňují telefonovat, psát zprávy nebo e-maily a aktualizovat si sociální média během jízdy – všechny tyto akce, ale prokazatelně zvyšují riziko dopravní nehody," píše se na stránkách Národní bezpečnostní rady, která také vyhlásila duben jako měsíc, kdy je potřeba zvyšovat povědomí o možném rozptýlení během jízdy autem.
Ještě před pár lety se strážci zákona potýkali s nešvarem, jako je telefonování nebo psaní textových zpráv za volantem. V poslední době ale vzrostla obliba pořizování selfie, fotografování okolní krajiny a následné sdílení obrázků na sociální síť. A to vše během jízdy.
Americká pojišťovna zamířila za daty právě na sociální síť, a to zvláště na stránky pod hashtagem #whiledriving, který užívají lidé právě ke sdílení fotografií, které pořídili v jedoucím autě. Takových obrázků vzniklých za nebezpečných okolností je plno například na Twitteru nebo Instagramu.
Hashtag #whiledriving je poté nejčastěji spojován s výrazy jako – mraky, západ slunce, obloha atd., což napovídá, o co se řídící fotografové kromě vlastních selfie nejvíce zajímají. "Řidiči by měli držet své ruce na volantu, své oči zaměřit na silnici a pozornost na jízdu. Vzhledem k naší analýze ale mnozí spíše hledí na západ slunce, nebo sdílejí své fotografie v nebezpečných situacích," řekl Doug Smith Daily Dot z pojišťovny Erie.
Nejvíce hříšníků podle průzkumu pochází z Texasu, Kalifornie, Floridy, Jižní Karolíny a New Yorku, a to i přes to, že ve většině státu USA je používání mobilních zařízení za volantem přísně zakázáno.
"Přestože je pochopitelné, že chtějí sdílet malebné obrázky na sociálních sítích. Měli by si ale představit, že mohou být také poslední. Za to ale nestojí. Doufáme, že naše analýza pomůže, aby si takové věci vyřizovali doma," říká Smith a připomíná smutnou statistiku z roku 2014, kdy kvůli nepozornosti na amerických silnicích zemřelo 3179 lidí a 431 tisíc bylo zraněno.