Ciudad de México - Carlos Fuentes, jeden z nejplodnějších spisovatelů španělsky mluvícího světa, včera zemřel ve věku 83 let. Podle tamního tisku měl autor už delší dobu problémy se srdcem, nemocnice v Ciudad de México však příčinu smrti neuvedla. O úmrtí informoval mexický prezident Felipe Calderón.
„Je mi opravdu líto smrti našeho milovaného Carlose Fuentese, spisovatele a univerzálního Mexičana. Odpočívej v pokoji," vyjádřil na Twitteru lítost Calderón.
Fuentes se světově proslavil především svou beletrií, v níž se často obracel k mexické historii, a esejistickými pracemi obvykle z kulturní a politické oblasti. Politice věnoval i na stránkách největšího španělského deníku El Pais, kam pravidelně přispíval svými komentáři.
Ačkoliv svůj první román napsal „až" ve třiceti letech, stihl jich dodnes vydat více než dvě desítky. Nejznámější z nich jsou Smrt Artemia Cruze popisující situaci v porevolučním Mexiku nebo Starý gringo, na jehož předloze v roce 1989 vznikl film Přistěhovalec s Gregorym Peckem v hlavní roli. Oba romány vyšly také v češtině.
Stejně většina autorů literárního hnutí Latin American Boom, i Fuentes příběhy nevyprávěl lineárně. Často využíval flashbacků nebo nahlížel historické události z perspektivy několika různých postav zároveň. Bohatý syžet mu pak byl podkladem pro diskusi o mexické historii, společnosti i národní identitě.
Vzhledem k přínosu hispanoamerické literatuře byl Fuentes několikrát zmiňován jako adept na Nobelovu cenu za literaturu. Nikdy ji však nezískal, na rozdíl třeba od Cervantesovy ceny, která se ale omezuje pouze na španělsky mluvící svět.
Literátův věhlas má svůj fyzický monument i v České republice. Jmenuje se po něm knihovna pražského Cervantesova institutu. Osobně autor Česko poprvé navštívil v roce 1968 na pozvání Milana Kundery a možná i díky tomu byl posléze zařazen mezi ideologicky nevyhovující autory. Před čtyřmi lety se pak Kundery zastal v kauze údajného udavačství.