Brno - Jak vypadají díla, na kterých se podílejí významní čeští umělci spolu s odsouzenými vězni? Na tuto otázku odpovídá výstava s názvem Věznice: místo pro umění, kterou mohou návštěvníci ode dneška shlédnout v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Projektu se zúčastnilo na třicet umělců, mezi kterými se objevila i známá jména jako Michal Pěchouček, Jiří Franta, Filip Cenek, Eva Koťátková, nebo Jaromír 99. Umělecké spolupracovníky našli v českých věznicích a výsledkem společné snahy je neobyčejná kolekce děl. Výstavu je v Brně možné navštívit až do 13. května 2012.
I když byla na přelomu roku díla umělců a trestanců vystavována již v pražském DOXU, brněnská expozice je mnohem bohatší. "Výstava v Moravské galerii se liší především způsobem instalace, je doplněna o další výsledky spolupráce, které se napoprvé nevešly nebo nebyly ještě dokončené," uvedla za organizátory Martina Reková.
Jednotliví účastníci z řad vězňů navíc v rámci projektu zaslali organizátorům půdorysy svých cel, které se promítly na podlahu expozice. Návštěvníkům tak umožňují vžít se na chvíli do role trestance a představit si život v omezeném prostoru.
Samotné tvorbě děl přecházely dlouhé měsíce dopisování a seznamování. Zajímavým důsledkem projektu byla často i změna hodnot a života odsouzených. "Z desítek dopisů, které jsme v době projektu dostávali, vyplynulo, že práce na uměleckých dílech vedla často vězněné k novým úvahám nad tím, co spáchali a koho a jak tím zranili. Někdy jim umění pomohlo obnovit kontakt s vlastní rodinou, jeden odsouzený se vrátil k víře, jiné to nijak neovlivnilo," popsala Reková.
Projekt si kladl za cíl zejména přiblížit současné umění i sociálně odloučeným skupinám. Do věznic tak byla převezena umělecká díla z depozitářů, trestanci také přivítali možnost dovědět se více o slavných umělcích, kteří se z různých důvodů ocitli za mřížemi. Výstavu Věznice: místo pro umění ozvláštňuje také bohatý doprovodný program v podobě přednášek, divadelních představení a projekcí.