DOX zachycuje blízkovýchodní konflikt očima umělců

Kultura ČTK Kultura, ČTK
31. 1. 2012 9:45
V doprovodném programu vystoupí palestinští, izraelští a evropští umělci
Foto: DOX

Praha - Blízkovýchodní konflikt očima evropských umělců v konfrontaci s umělci z obou zainteresovaných území nabízí centrum současného umění DOX. Výstavu, která zahrnuje díla čtyř desítek umělců a skupin, připravily kurátorky Tamara Moyzesová a Zuzana Štefková. Projekt demonstruje i historickou a současnou provázanost Evropy a Blízkého východu. 

Kurátorky vycházely z toho, že média dnes nabízejí tolik obrazů zachycujících války a etnické konflikty, že čtenář novin či divák televize zná daná místa, přestože je nikdy nenavštívil. Příkladem takového často zmiňovaného konfliktu je právě Blízký východ. 

Mnozí umělci vystavující v DOX nalézají kořeny dnešního problému v evropském antisemitismu, který vedl k exodu Židů do Palestiny. Jiní sledují napětí mezi kulturami v dnešní Evropě a ukazují, jak tenká je hranice mezi strachem, náboženskou či rasovou nesnášenlivostí a fyzickým násilím - ať jde o současné projevy nenávisti k Židům nebo o strach z islámu.

Foto: DOX

Jedním z klíčových témat výstavy je srovnání děl vycházejících z přímé zkušenosti s těmi, které čerpají inspiraci z mediálního zobrazení konfliktu. Na obecnější úrovni může výstava sloužit jako modelová studie fungování politického umění obecně.

Českou a slovenskou scénu zastupují Milan Kohout, Milan Kozelka, Radim Labuda, Ivan Vosecký či jedna z kurátorek Tamara Moyzesová. 

Součástí výstavy, která potrvá do 20. dubna, bude doprovodný program filmových projekcí a konference, na níž vystoupí palestinští, izraelští a evropští umělci společně s mírovými aktivisty a odborníky na blízkovýchodní kontext.

Konference by se měla zabývat tím, jak mediální obraz konfliktu tvaruje či deformuje jeho podstatu, a ukázat možné dopady umění zabývajícího se touto problematikou.

Výstava se koná do 20. dubna 2012 v pražském Centru současného umění DOX; Poupětova 1, Praha 7.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Zemřel chartista a katolický kněz František Lízna

V důsledku onemocnění koronavirem zemřel ve čtvrtek večer katolický kněz a bývalý chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil  jezuita Jan Regner.

před 31 minutami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy