Prodejům knih vládne Svěrák, stíhají jej detektivky

Adam Pešek
29. 2. 2012 19:50
V osmém týdnu letošního roku se nejlépe prodávaly Povídky Zdeňka Svěráka
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Povídky od Zdeňka Svěráka jsou na českém knižním trhu fenomén. Ty novější sice tentokrát z top ten vypadly, zato sbírka z roku 2008 se vyšvihla až na vrchol a stala se vůbec nejprodávanější knihou osmého týdne letošního roku.

Skvěle se hned po svém uvedení na český trh prodával i třetí román irské spisovatelky Tany Frenchové nazvaný Na věrnosti. Detektivní příběh z roku 2010, který se tehdy zařadil mezi deset nejúspěšnějších titulů roku dle deníku The New York Times, vypráví příběh Franka Mackeyho, jemuž život změnila mladistvá snaha o útěk do Londýna, jejž zhatila jeho dívka tím, že na smluvené místo v uličce Na Věčnosti nepřišla. O dvacet let později Frank pracuje jako detektiv v Dublinu, náhle se najde kufr jeho dávné lásky, a hlavní hrdina se tak musí vypořádat s nepříjemnou událostí z minulosti. Kniha vyšla v nakladatelství Argo.

To má na svědomí i další položku v žebříčku, román Pražský hřbitov od literární superstar a předního sémiotika Umberta Eca. Svým postavením však jeden z nejvýraznějších intelektuálů současnosti poněkud narušuje blok detektivních příběhů.

Na dalším místě se totiž nachází kniha Jeden musí z kola ven od Johna Le Carrého, který Mladá fronta uvedla zhruba nastejno s nasazením filmové adaptace do českých kin. Z popularity filmu pak těží i zesnulý Stieg Larson, respektive rodina hádající se o práva na dědictví, jehož Muži, kteří nenávidí ženy si drží pátou příčku.

Následuje již delší dobu úspěšná Marie Poledňáková a její Líbáš jako ďábel, obyčejným ženám své Srdceboly napsala Simona Monyová a podobnou cílovou kategorii pravděpodobně má i mimořádně úspěšný příběh radosti i strasti Pod toskánským sluncem, v němž autorka Frances Mayesová popisuje zakoupení a rekonstrukci zchátralé usedlosti na toskánském venkově.

Devátá je Heda Margoliová-Kovályová s titulem Na vlastní kůži, kde spisovatelka autenticky líčí své životní vzpomínky od útěku z koncentračního tábora během druhé světové války až po přelomového roku 68.

Top ten pak uzavírá biografie pravoslavného světce Serafima Sarovského od autorky Iriny Gorainoffové.

 

Právě se děje

Další zprávy