Knihou roku se v anketě LN stal Pražský hřbitov od Eca

Kultura ČTK Kultura, ČTK
16. 12. 2011 20:21
Za Ecem skončil kompletní Shakespeare od Hilského
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Román italského spisovatele Umberta Eca Pražský hřbitov se stal vítězem letošního ročníku ankety Lidových novin Kniha roku. Na druhém místě skončil překlad kompletního díla Williama Shakespeara od Martina Hilského, na třetím publikace nakladatelství Torst.

Lidové noviny oslovily na čtyři stovky spisovatelů, překladatelů, vědců, kritiků, nakladatelů a dalších lidí, kteří mají ke knihám blízko, s prosbou, aby jmenovali tři letos vydané knihy, jež je nejvíce zaujaly. Hlasovalo 200 lidí, jedenáct hlasů dostal Pražský hřbitov, o jeden hlas méně dali účastníci ankety Hilského překladu, na třetím místě se s devíti hlasy umístila jubilejní publikace k dvacátému výročí nakladatelství Torst.

Pražský hřbitov vyšel v Česku letos na podzim. Román v překladu Jiřího Pelána, který vydalo nakladatelství Argo, si koupilo už 33 000 lidí. V Itálii za něj Eco dostal Paveseho cenu.

Román se odehrává v 19. století. Jeho ústřední postavou je podvodník, kterého si najímají tajné služby z celé Evropy s cílem osnovat spiknutí a atentáty, které zásadně ovlivnily historický a politický vývoj kontinentu.

Anketa Lidových novin byla založena v roce 1928 a konala se až do roku 1948. V roce 1991 ji obnovil tehdejší redaktor LN Jan Lukeš, na prvním místě se tehdy umístila kniha Václava Havla Letní přemítání. Obnovená anketa se letos konala už po jednadvacáté. Vloni v anketě zvítězil román Jana Balabána Zeptej se táty.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

Další zprávy