Knižnímu trhu kraluje Svěrák, prosazují se i nová jména

Adam Pešek
16. 2. 2012 4:54
Svěrák, Poledňáková, Christie, to jsou nejprodávanější autoři šestého týdne
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zdeněk Svěrák jako by zamrzl na vrcholu žebříčku nejprodávanějších knih v Česku. Jeho Nové povídky se tam drží už od poloviny ledna a nikdo se nemá k tomu, aby jej sesadil. Nejblíže mu tentokrát byla Marie Poledňáková s knižní variantou chystané romantické komedie Líbáš jako ďábel.

Na třetí místo se hned po znovuvydání v Knižním klubu vyhoupla Třetí dívka od Agathy Christie, která legendárního vyšetřovatele Hercula Poirota zastihne zmateného poté, co jej navštíví dívka, jež se obává, že možná spáchala vraždu. Titul z roku 1966 vyšel v upraveném původním překladu Evy Ruxové.

Modernější zástupce žánru pak okupuje i další příčku. Rodina britské autorky Martiny Coleové vypráví příběh milujícího otce Phillipa Murphyho, jenž ale před svými blízkými tají temnou stránku své osobnosti. Bude při něm rodina stát i po vyzrazení hrůzného tajemství nebo nikoliv? A nebude-li, jaké to pro ni bude mít důsledky? Tyto otázky jsou východiskem knihy z roku 2010, která se českého překladu dočkala až letos díky nakladatelství Domino.

A daří se i lehkému čtení pro ženy od Alexandry Potter, konkrétně jejímu prvnímu v Česku uvedenému románu Není přání jako přání. Banální příběh rusovlasé Londýňanky Heather ale kompenzuje skvělá čtivost, alespoň tedy dle naprosté většiny recenzentů.

Umberto Eco se postupně žebříčkem propadá a jeho Pražský hřbitov je aktuálně šestý, za ním následují další Povídky od Zdeňka Svěráka a tato forma je i na místech dalších.

Krátký pátek a jiné povídky židovského autora Isaaca Bashevise Singera jsou ale tematicky někde jinde a snaží se o hlubší vhled do lidské duše. Charles Bukowski, neboli autor, který si de facto vytřel zadek s celou generací beatníků, zase svůj svérázný styl prezentuje v příznačně nazvané sbírce Odbarvená píča.

Jen těsně si tentokrát své místo v top ten vystřílela Mafie v Praze komerčně dlouhodobě úspěšného Michala Viewegha.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy